statystyki

Więcej czasu na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

autor: Piotr Szymaniak26.06.2019, 16:00
Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiające ustalenie więzi rodzinnych zgodnie z prawdą biologiczną.

Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiające ustalenie więzi rodzinnych zgodnie z prawdą biologiczną.źródło: ShutterStock

Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiające ustalenie więzi rodzinnych zgodnie z prawdą biologiczną.

Obecnie art. 70 k.r.o. stanowi, że dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. To powoduje, że osoby, które po upływie tego terminu dowiedzą się, że mąż matki nie jest ich prawdziwym ojcem, mają związane ręce.

W maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepis w zakresie, w jakim określa termin do wytoczenia powództwa niezależnie od daty powzięcia wiadomości przez pełnoletnie dziecko o tym, że nie pochodzi od męża matki, jest niezgodny z art. 30 w związku z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Stąd konieczność zmiany ustawy.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane