statystyki

Więcej czasu na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

autor: Piotr Szymaniak26.06.2019, 16:00
Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiające ustalenie więzi rodzinnych zgodnie z prawdą biologiczną.

Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiające ustalenie więzi rodzinnych zgodnie z prawdą biologiczną.źródło: ShutterStock

Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiające ustalenie więzi rodzinnych zgodnie z prawdą biologiczną.

Obecnie art. 70 k.r.o. stanowi, że dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. To powoduje, że osoby, które po upływie tego terminu dowiedzą się, że mąż matki nie jest ich prawdziwym ojcem, mają związane ręce.

W maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepis w zakresie, w jakim określa termin do wytoczenia powództwa niezależnie od daty powzięcia wiadomości przez pełnoletnie dziecko o tym, że nie pochodzi od męża matki, jest niezgodny z art. 30 w związku z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Stąd konieczność zmiany ustawy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane