statystyki

Więcej czasu na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

autor: Piotr Szymaniak25.04.2019, 08:20; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:21
Termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa będzie liczony od momentu, w którym dana osoba dowiedziała się o tym, że prawdziwym rodzicem jest ktoś inny.

Termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa będzie liczony od momentu, w którym dana osoba dowiedziała się o tym, że prawdziwym rodzicem jest ktoś inny.źródło: ShutterStock

Termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa będzie liczony od momentu, w którym dana osoba dowiedziała się o tym, że prawdziwym rodzicem jest ktoś inny.

Zapowiedziane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym są efektem ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 18/17. TK uznał, że art. 70 par. 1 k.r.o. w zakresie, w jakim określa termin do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa męża matki, niezależnie od daty powzięcia wiadomości przez pełnoletnie dziecko o tym, że nie pochodzi od tego mężczyzny, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Zgodnie z zakwestionowanym przepisem dziecko mogło wytoczyć powództwo w tym zakresie w ciągu trzech lat od osiągnięcia dorosłości. To zdaniem TK jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia ciążącego na ustawodawcy obowiązku zapewnienia środków, które umożliwiają efektywną realizację konstytucyjnego prawa do poznania własnej tożsamości i ustalenia pochodzenia w zgodzie z prawdą biologiczną.

Dlatego projekt nowelizacji k.r.o. przewiduje, że po osiągnięciu pełnoletności dziecko będzie mogło wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziało się, że pochodzi od innego mężczyzny. Choć wyrok zapadł na kanwie sprawy dotyczącej zaprzeczenia ojcostwa, w analogiczny sposób uregulowano zaprzeczenie macierzyństwa.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • emeryT(2019-04-25 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Od pewnego czasu na moim laptopie zacina się przewijanie niektórych stron stron Gazety Prawnej. Na innych WWW tego nie zaobserwowałem. Czasem pomaga odświeżenie strony. Czyżby pojawiła się jakaś niekompatybilność z Google Chrome?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane