statystyki

Nowelizacja kodeksu karnego: 158 prawników apeluje o weto

autor: Piotr Szymaniak25.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:34
Jak postąpi głowa państwa? Tydzień temu skierowaliśmy do Kancelarii Prezydenta pytania o to, czy Andrzej Duda rozważa weto lub skierowanie ustawy do TK w ramach kontroli prewencyjnej (przed podpisaniem ustawy) bądź następczej. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Jak postąpi głowa państwa? Tydzień temu skierowaliśmy do Kancelarii Prezydenta pytania o to, czy Andrzej Duda rozważa weto lub skierowanie ustawy do TK w ramach kontroli prewencyjnej (przed podpisaniem ustawy) bądź następczej. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Grupa prawników z największych ośrodków akademickich zaapelowała do głowy państwa o niepodpisywanie nowelizacji kodeksu karnego. W przesłanym do Kancelarii Prezydenta liście jego sygnatariusze (wśród nich m.in. były przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego prof. Stanisław Waltoś, jeden z twórców kodeksu karnego prof. Andrzej Zoll czy była premier prof. Hanna Suchocka) zwracają uwagę na możliwe katastrofalne skutki wejścia w życie zmian.

Akademicy argumentują, że akt, który trafił na biurko Andrzeja Dudy, uchwalono z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów, co mogą podnosić strony procesowe oraz sądy przed Trybunałem Konstytucyjnym. Po skierowaniu pytania prawnego do TK istnieje ryzyko zawieszenia postępowań dotyczących najpoważniejszych przestępstw, a w przypadku stwierdzenia naruszenia trybu uchwalenia ustawy także wznowienia procesów zakończonych prawomocnymi wyrokami. W efekcie trzeba się liczyć z chaosem prawnym i paraliżem wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane