statystyki

Nowelizacja kodeksu karnego: 158 prawników apeluje o weto

autor: Piotr Szymaniak25.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:34
Jak postąpi głowa państwa? Tydzień temu skierowaliśmy do Kancelarii Prezydenta pytania o to, czy Andrzej Duda rozważa weto lub skierowanie ustawy do TK w ramach kontroli prewencyjnej (przed podpisaniem ustawy) bądź następczej. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Jak postąpi głowa państwa? Tydzień temu skierowaliśmy do Kancelarii Prezydenta pytania o to, czy Andrzej Duda rozważa weto lub skierowanie ustawy do TK w ramach kontroli prewencyjnej (przed podpisaniem ustawy) bądź następczej. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Grupa prawników z największych ośrodków akademickich zaapelowała do głowy państwa o niepodpisywanie nowelizacji kodeksu karnego. W przesłanym do Kancelarii Prezydenta liście jego sygnatariusze (wśród nich m.in. były przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego prof. Stanisław Waltoś, jeden z twórców kodeksu karnego prof. Andrzej Zoll czy była premier prof. Hanna Suchocka) zwracają uwagę na możliwe katastrofalne skutki wejścia w życie zmian.

Akademicy argumentują, że akt, który trafił na biurko Andrzeja Dudy, uchwalono z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów, co mogą podnosić strony procesowe oraz sądy przed Trybunałem Konstytucyjnym. Po skierowaniu pytania prawnego do TK istnieje ryzyko zawieszenia postępowań dotyczących najpoważniejszych przestępstw, a w przypadku stwierdzenia naruszenia trybu uchwalenia ustawy także wznowienia procesów zakończonych prawomocnymi wyrokami. W efekcie trzeba się liczyć z chaosem prawnym i paraliżem wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane