Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w trzech słowach: Będzie znacząco drożej

autor: Adrian Zwoliński13.06.2019, 07:34; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:34
Koszty sądowe to pierwsza („To już przy wnoszeniu pozwu mam płacić?”) i jedna z najistotniejszych („Panie mecenasie, czemu w tym sądzie tak drogo z opłatami?”) bariera w dostępie do sądu.

Koszty sądowe to pierwsza („To już przy wnoszeniu pozwu mam płacić?”) i jedna z najistotniejszych („Panie mecenasie, czemu w tym sądzie tak drogo z opłatami?”) bariera w dostępie do sądu.źródło: ShutterStock

Koszty sądowe to pierwsza („To już przy wnoszeniu pozwu mam płacić?”) i jedna z najistotniejszych („Panie mecenasie, czemu w tym sądzie tak drogo z opłatami?”) bariera w dostępie do sądu.

Oschle brzmiący „dostęp do sądu” (czy jeszcze oschlej – „prawo do sądu”) to tak naprawdę prawo, które przyznaje konstytucja: „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”. Banałem jest napisać, że ułatwianie dostępu do sądu wpływa pozytywnie na szereg innych kwestii (od szybkiego rozwiązywania sporów gospodarczych po zaspokojenie poczucia sprawiedliwości obywateli). Banałem jest też wspomnieć, że na ten sam szereg spraw, tyle że negatywnie, wpływa utrudnianie wykonywania prawa do sądu. Rzeczywistość pokazuje jednak, że czasem należy przypomnieć o banałach.

W Sejmie procedowana jest właśnie reforma procedury cywilnej, która obejmie nie tylko sam kodeks postępowania cywilnego, ale także ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • dan(2019-06-13 19:03) Zgłoś naruszenie 83

  Jak zawsze chodzi o to, żeby prawo do sądu mieli tylko bogaci. Biedota jest tylko od płacenia podatków na funkcjonowanie wymiaru, przepraszam za wyrażenie, sprawiedliwości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nico(2019-06-13 18:59) Zgłoś naruszenie 63

  Od powstania tej konstytucji, konstytucja jest olewana przez władzę. Służy do udowadniania dlaczego społeczeństwu nic się nie należy oprócz posłuszeństwa władzy i dlaczego władzy należy się wszystko co chce władze lub jej kolesie. Demokracja, suweren, gospodarka rynkowa.... puste frazesy. Jak jakiś obywatel zauważy, że coś by mu się należało na podstawie przepisów konstytucji, to zaraz dziesięciu mędrków w prawie przekonuje, że nie potrafi czytać, bo czyta wprost, a oni odczytują przepisy między linijkami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jaa(2019-06-13 11:54) Zgłoś naruszenie 106

  Na marginesie należy tylko zauważyć, że koszty muszą być. Wtedy strona się zastanawia, czy warto. To powinna być zapora dla pieniaczy (często nie jest,bo sądy z niewiadomych powodów zwalniają pieniaczy z kosztów sądowych). Obywatele mają prawo do sprawnego wymiaru sprawiedliwości, a przy niskich opłatach. Zapłaci ostatecznie przegrywający. Inna rzecz, że powinniśmy rozbudować instytucje rozwiązujące spory na etapie przedsądowym. Np. wszelkie reklamacje powinny być najpierw poddane mediacji np. PIH-u. Może należałoby ustalić mniejsze opłaty dla konsumentów w określonych kategoriach spraw, przy czym ustalić, że w przypadku przegranej przedsiębiorca ponosi wielokrotność tej opłaty (np. przy reklamacji butów- opłata od pozwu dla konsumenta- 30 zł, jeśli uzasadniona- dla przedsiębiorcy obowiązek zwrotu konsumentowi 30 zł i uiszczenia na Skarb Państwa 300 zł (dziesięciokrotność). Dobrze byłoby, żeby każdy wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych był wysyłany do urzędu skarbowego (niezależnie czy delikwent byłby zwolniony z kosztów czy nie, nie powinno to mieć wpływu na przebieg postępowania). Tam system losowałby ileś procent wniosków do sprawdzenia. Podałeś nieprawdę- licz się z odpowiedzialnością karną. Wiele można pewnie zmienić....

  Odpowiedz
 • Cezary(2019-06-13 11:14) Zgłoś naruszenie 93

  A Pan Prezes Jarek obiecywał w 2018 r., że w roku wyborczym żadnych podwyżek nie będzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane