statystyki

Kuratorzy dostaną ustawę. Nieidealną

autor: Patryk Słowik10.06.2019, 07:20; Aktualizacja: 10.06.2019, 07:28
Obecnie kurator z 15-letnim stażem pracy otrzymuje z reguły niecałe 3 tys. zł miesięcznie

Obecnie kurator z 15-letnim stażem pracy otrzymuje z reguły niecałe 3 tys. zł miesięcznieźródło: ShutterStock

Rozwiązanie kilku kłopotów, z którymi dotychczas mierzyli się kuratorzy. Ale zarazem brak jakiejkolwiek odpowiedzi na dwa najgłośniejsze postulaty środowiska. Tak można podsumować projekt ustawy o kuratorskiej służbie sądowej, który przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kluczowe rozwiązania w przygotowanym projekcie dotyczą wyraźnego określenia charakteru zadań wykonywanych przez kuratorów. Jest bowiem tak, że zakres ich uprawnień i obowiązków rozsiany jest po kilku różnych aktach prawnych. Prowadziło to do wątpliwości, co kuratorzy mogą robić i co robić powinni. W nowej ustawie zostanie zatem określony charakter zadań (wychowawczo-resocjalizacyjny, diagnostyczny, profilaktyczny oraz kontrolny) wraz z ich uszczegółowieniem.

Nowe regulacje to także wiele norm dotyczących postępowania dyscyplinarnego, wskazanie kar służbowych oraz rozszerzenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Jak wskazuje projektodawca, wszystko po to, by w tak potrzebnym i zacnym zawodzie nie pracowali ludzie, którzy się do niego nie nadają.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane