statystyki

Przepisy dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Perspektywy realizacji wyroku TK wciąż są mgliste

autor: Michalina Topolewska23.05.2019, 08:13; Aktualizacja: 23.05.2019, 08:13
Tymczasem dziś ma się odbyć protest osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, którzy domagają się realnego wsparcia i równego traktowania.

Tymczasem dziś ma się odbyć protest osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, którzy domagają się realnego wsparcia i równego traktowania.źródło: ShutterStock

Bez konkretnych informacji ze strony resortu rodziny o tym, kiedy zmienią się przepisy dotyczące zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, zakończyło się wczorajsze posiedzenie sejmowej podkomisji ds. osób niepełnosprawnych.

Posłowie chcieli się dowiedzieć, na jakim etapie jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 21 października 2014 r. w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Sędziowie orzekli wtedy o niezgodności z konstytucją art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) w zakresie, w jakim różnicuje prawo do tej formy wsparcia od momentu powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Świadczenie pielęgnacyjne może być bowiem przyznane tylko wtedy, gdy dysfunkcja zdrowotna członka rodziny powstała zanim skończył 18 (lub 25 lat, o ile było to w trakcie nauki). Jednocześnie TK stwierdził, że do wykonania wyroku potrzebna jest nowelizacja ustawy. Jednak, chociaż od wydania orzeczenia mija w tym roku pięć lat, to do tej pory przepisy nie uległy zmianie.

Problem w tym, że zarówno Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, jak i Olgierd Podgórski, dyrektor departamentu polityki rodzinnej resortu, nie byli w stanie powiedzieć, jaki jest realny termin realizacji wyroku czy nawet przedstawienia projektu nowelizacji, umożliwiającej jego wejście w życie. Zamiast tego posłowie usłyszeli, że najpierw potrzebne są systemowe zmiany związane z reformą orzekania o niepełnosprawności. Minister Michałkiewicz informował też o innych działaniach podejmowanych przez ministerstwo, służących wsparciu osób z dysfunkcjami zdrowotnymi i ich opiekunów, w tym o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Posłowie nie byli jednak usatysfakcjonowani tymi wyjaśnieniami.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • opiekun matki(2019-05-23 11:35) Zgłoś naruszenie 20

    No ciężko, aby ktoś był zadowolony z odpowiedzi, która nią nie jest. Podgórski powinien być wymieniony x lat temu, jako prawnik uczestniczył i uczestniczy w Ministerstwie w procesie nadzorowania (bynajmniej) jeśli nie tworzenia projektowanych przepisów, które w efekcie konfrontacji z orzeczeniami TK okazywały się ostatecznie niekonstytucyjne. W normalnej firmie, rządzącej się prawami rynkowymi, takie osoby byłyby już dawno na bruku. No, ale praca w Ministerstwie, tym czy tamtym, to inna filozofia - tworzymy z zamiarem przepis, którego prawa tworzyć nie mamy (z mocy Konstytucji) a konieczność uchwalenia zmian takich zapisów odkładamy w przyszłość (w Polsce nie ma żadnej możliwości prawnej wymóc na organach posiadających inicjatywę ustawodawczą zmian przepisów w konkretnej formie czy czasie) jeśli komuś zdeterminowanemu uda się uzyskać wyrok Trybunału niekorzystny dla władz - jak miało to miejsce w K27/13 oraz K38/13. Efekt? Żyjemy w państwie bezprawia, jeśli bezprawie istnieje od 2012 r. (tak, od 2012 r. czyli od roku wprowadzenia niekonstytucyjnych zapisów w art. 17 ust. 1b uśr) i nikt tego nie zmienia. Później dziwią się krzykaczom "konstytucja konstytucja" - w tym przypadku oni mają rację, Konstytucję RP obecna władza ma w głębokim niepoważaniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane