statystyki

Sędzia wyrzuci zbędny dowód do kosza: Nowy regulamin urzędowania sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.05.2019, 07:48; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:48
Odciążenie sędziów od czynności związanych z pozbywaniem się dowodów zbędnych dla dalszego postępowania – to cel jednego z zaproponowanych w projekcie regulaminu urzędowania sądów powszechnych rozwiązań.

Odciążenie sędziów od czynności związanych z pozbywaniem się dowodów zbędnych dla dalszego postępowania – to cel jednego z zaproponowanych w projekcie regulaminu urzędowania sądów powszechnych rozwiązań.źródło: ShutterStock

Odciążenie sędziów od czynności związanych z pozbywaniem się dowodów zbędnych dla dalszego postępowania – to cel jednego z zaproponowanych w projekcie regulaminu urzędowania sądów powszechnych rozwiązań.

Może się jednak okazać, że błędna redakcja przepisu doprowadzać będzie w praktyce do kuriozalnych sytuacji.

Chodzi o proponowany par. 108. Zgodnie z nim, „gdy dowody rzeczowe są znikomej wartości, nie podlegają zwrotowi uprawnionym osobom, bądź nie zostały odebrane w wyznaczonym terminie i staną się zbędne dla dalszego postępowania, zamiast dokonywania ich zniszczenia można je objąć gospodarką odpadami w rozumieniu ustawy o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701)”. Innymi słowy: tego typu dowody sędziowie będą mogli po prostu, bez zbędnych ceregieli, wyrzucić do kosza.

„Projektowane przepisy częściowo ułatwią sądom postępowanie z takimi przedmiotami, w szczególności pozbycie się ich w mniej formalny sposób niż to ma miejsce obecnie. (…) Nie będzie to wymagało wykonywania sformalizowanych czynności jak obecnie (protokolarne, komisyjne zniszczenie)” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-05-15 15:36) Zgłoś naruszenie 40

    Czyli - nasi sędziowie, nasze Prawo i nasza Sprawiedliwość. Brawa dla pomysłodawców z PiS-u..... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane