statystyki

RODO nie jest głupie, ale bywa głupio stosowane

autor: Sławomir Wikariak14.05.2019, 07:57; Aktualizacja: 14.05.2019, 07:58
Do przepisów o ochronie danych osobowych trzeba podchodzić nie tylko z głową, ale również w sposób elastyczny – przekonują prawnicy.

Do przepisów o ochronie danych osobowych trzeba podchodzić nie tylko z głową, ale również w sposób elastyczny – przekonują prawnicy.źródło: ShutterStock

Do przepisów o ochronie danych osobowych trzeba podchodzić nie tylko z głową, ale również w sposób elastyczny – przekonują prawnicy.

Niebawem minie rok stosowania unijnego rozporządzenia 2016/679 o ochronie danych osobowych. Wielu wciąż uważa jego przepisy za niepotrzebne, albo wręcz głupie. Czy rzeczywiście takie są? M.in. na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie konferencji naukowej: „RODO – od analizy modelu do stosowania prawa”.

RODO nie jest głupie, głupie natomiast bywa jego stosowanie – uznał dr hab. Mariusz Krzysztofek z Instytutu Ochrony Danych Osobowych, podkreślając, że unijnego rozporządzenia nie można stosować w sposób bezrefleksyjny.

Nie oznacza to, że przepisy RODO są łatwe w interpretacji. Przykładem mogą być choćby czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze. Są one zwolnione ze stosowania RODO. Pytanie tylko, o jakie czynności chodzi. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sam fakt, że dane osobowe są dostępne w internecie dla nieograniczonej liczby osób, może wykluczać ich przetwarzanie wyłącznie w prywatnych osobistych celach. Czy tak jest w istocie? Zdaniem Grupy Roboczej Art. 29, niekoniecznie. Podobnie uważa dr hab. Mariusz Krzysztofek. To samo dotyczy zresztą pozostałych kryteriów, które świadczą o wychodzeniu poza granice celów osobistych (np. związek z działalnością zarobkową i handlową).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • oliwia24(2019-05-14 10:20) Zgłoś naruszenie 03

    Cześć panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwiax24

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane