statystyki

Wysokie wynagrodzenie za kontrolę u procesora niezgodne z kodeksem cywilnym

autor: Piotr Pieńkosz14.05.2019, 09:29; Aktualizacja: 14.05.2019, 09:29
Zastrzeganie w umowach powierzenia przetwarzania danych osobowych ryczałtowych wynagrodzeń dla procesorów od kontrolujących ich administratorów może być uznane za bezpodstawne wzbogacenie.

Zastrzeganie w umowach powierzenia przetwarzania danych osobowych ryczałtowych wynagrodzeń dla procesorów od kontrolujących ich administratorów może być uznane za bezpodstawne wzbogacenie.źródło: ShutterStock

Zastrzeganie w umowach powierzenia przetwarzania danych osobowych ryczałtowych wynagrodzeń dla procesorów od kontrolujących ich administratorów może być uznane za bezpodstawne wzbogacenie.

Audyt u podmiotów przetwarzających dane na zlecenie administratorów okazuje się problematyczny. Winne całej sytuacji są unijne przepisy o ochronie danych osobowych, które w tym zakresie są utrzymane na wysokim poziomie ogólności. W efekcie administratorzy i procesorzy doprecyzowują określone kwestie w zawieranych umowach i – jak się okazuje – dochodzi wówczas do zgrzytów.

Jak to zrobić

Zgodnie z art. 28 ust. 3 lit. h rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz. UE z 2016 r. L 119, s. 1, dalej: RODO) podmiot przetwarzający dane osobowe (procesor) udostępnia administratorowi wszelkie informacje niezbędne do wykazania ciążących na nim obowiązków oraz umożliwia administratorowi lub audytorowi przeprowadzanie audytów, w tym inspekcji, i przyczynia się do nich. Tyle RODO.

Szczegóły, o czym wspomina unijny prawodawca, są kształtowane przez zainteresowane dwie strony w drodze łączącej ich umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Określa się w niej zasady prowadzenia audytu, w tym dni i godziny, w jakich mogą być wykonywane czynności kontrolne. Istotnym elementem ustalanych reguł jest kwestia rozliczeń za audyt. Przykładowo strony mogą ustalić, że wynagrodzenie dla audytorów ponosi administrator danych. Taki zapis raczej nie budzi kontrowersji.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • oliwia24(2019-05-14 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Witajcie Hejchce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwiax24

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane