statystyki

Spór o prawa autorskie musi trafić do sądu okręgowego

autor: Sławomir Wikariak11.04.2019, 07:58; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:08
Skład orzekający odwołał się do aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sprawy o zapłatę wynagrodzenia za stworzenie utworu i przeniesienie praw majątkowych do niego, a w konsekwencji także o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z utworu należą do kategorii spraw o ochronę praw autorskich.

Skład orzekający odwołał się do aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sprawy o zapłatę wynagrodzenia za stworzenie utworu i przeniesienie praw majątkowych do niego, a w konsekwencji także o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z utworu należą do kategorii spraw o ochronę praw autorskich.źródło: ShutterStock

Tylko sądy okręgowe mogą rozpoznawać sprawy dotyczące praw autorskich. Nawet gdy chodzi o zapłatę zaledwie kilku tysięcy złotych.

Dwie firmy zawarły umowę o zakup licencji na dwa programy komputerowe. Ich cena wyniosła ok. 4 tys. zł. Licencjodawca nie otrzymał jednak zapłaty. Dlatego też skierował pozew do sądu. Sprawa została rozstrzygnięta przez Sąd Rejonowy Łodzi-Śródmieścia, który w postępowaniu uproszczonym oddalił pozew.

Powódka zaskarżyła ten wyrok do drugiej instancji, a ten nakazał ponowne rozpoznanie sprawy, tym razem przez sąd okręgowy. Uznał bowiem, że wszystkie spory z zakresu prawa autorskiego leżą w gestii właśnie tego sądu. I nie ma tu znaczenia, że chodzi o zapłatę stosunkowo niedużej kwoty z tytułu licencji. Wynika to z art. 17 ust. 2 k.p.c., który stwierdza, że sprawy o ochronę praw autorskich i pokrewnych należą do właściwości sądów okręgowych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane