statystyki

Spór o prawa autorskie musi trafić do sądu okręgowego

autor: Sławomir Wikariak11.04.2019, 07:58; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:08
Skład orzekający odwołał się do aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sprawy o zapłatę wynagrodzenia za stworzenie utworu i przeniesienie praw majątkowych do niego, a w konsekwencji także o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z utworu należą do kategorii spraw o ochronę praw autorskich.

Skład orzekający odwołał się do aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sprawy o zapłatę wynagrodzenia za stworzenie utworu i przeniesienie praw majątkowych do niego, a w konsekwencji także o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z utworu należą do kategorii spraw o ochronę praw autorskich.źródło: ShutterStock

Tylko sądy okręgowe mogą rozpoznawać sprawy dotyczące praw autorskich. Nawet gdy chodzi o zapłatę zaledwie kilku tysięcy złotych.

Dwie firmy zawarły umowę o zakup licencji na dwa programy komputerowe. Ich cena wyniosła ok. 4 tys. zł. Licencjodawca nie otrzymał jednak zapłaty. Dlatego też skierował pozew do sądu. Sprawa została rozstrzygnięta przez Sąd Rejonowy Łodzi-Śródmieścia, który w postępowaniu uproszczonym oddalił pozew.

Powódka zaskarżyła ten wyrok do drugiej instancji, a ten nakazał ponowne rozpoznanie sprawy, tym razem przez sąd okręgowy. Uznał bowiem, że wszystkie spory z zakresu prawa autorskiego leżą w gestii właśnie tego sądu. I nie ma tu znaczenia, że chodzi o zapłatę stosunkowo niedużej kwoty z tytułu licencji. Wynika to z art. 17 ust. 2 k.p.c., który stwierdza, że sprawy o ochronę praw autorskich i pokrewnych należą do właściwości sądów okręgowych.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane