statystyki

Za nielegalną adopcję będzie grozić pięć lat więzienia

autor: Piotr Szymaniak11.04.2019, 06:59; Aktualizacja: 11.04.2019, 07:10
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Z szacunków rzecznika praw dziecka wynika, że w ciągu roku może dochodzić nawet do dwóch tysięcy indywidualnych nielegalnych adopcji.źródło: ShutterStock

Co prawda art. 211a kodeksu karnego przewiduje już karę pięciu lat więzienia za organizowanie nielegalnej adopcji, jednak z uwagi na nie najlepszą redakcję tego przepisu penalizuje on takie zachowanie tylko wtedy, gdy jest to zorganizowany proceder, a nie jednorazowy czyn. Na ten problem zwracał uwagę już w 2016 r. rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar.

Z szacunków rzecznika praw dziecka wynika, że w ciągu roku może dochodzić nawet do dwóch tysięcy indywidualnych nielegalnych adopcji. W internecie z łatwością można znaleźć ogłoszenia kobiet, które oferują urodzenie dziecka i oddanie go tuż po porodzie w zamian za gratyfikację finansową. Ceny za taką usługę wahają się od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

Z tego powodu Ministerstwo Sprawiedliwości chce dodać do art. 211a k.k. par. 2, zgodnie z którym oddanie lub przyjęcie dziecka do adopcji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (i zatajenie tego faktu przez sądem orzekającym o przysposobieniu dziecka) ma podlegać karze od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane