ETPC: Wymóg złożenia apelacji w dwóch kopiach nie narusza prawa do sądu

autor: Szymon Cydzik09.04.2019, 11:42; Aktualizacja: 09.04.2019, 11:43
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska nie złamała art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, odrzucając apelację złożoną w jednym egzemplarzu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska nie złamała art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, odrzucając apelację złożoną w jednym egzemplarzu.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska nie złamała art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, odrzucając apelację złożoną w jednym egzemplarzu.

W sprawie Kunert przeciwko Polsce skarżącym był mieszkaniec Wrocławia. Jak ustalił ETPC, między 1991 r. a 2014 r. przebywał on wielokrotnie w areszcie śledczym w tym mieście. Dla sprawy największe znaczenie miał okres od 24 czerwca 2009 r. do 2 października 2010 r. Skarżący podnosił, że był wtedy przetrzymywany w przeludnionej celi, w której powierzchnia przypadająca na więźnia była mniejsza niż przewidziane prawem 3 mkw. Według dokumentów przekazanych przez polski rząd sytuacja trwała tylko miesiąc między 29 lipca a 29 sierpnia 2009 r.

W kwietniu 2011 r. skarżący złożył przeciw skarbowi państwa pozew cywilny, domagając się 20 tys. zł odszkodowania. Sąd nie przyznał mu pomocy prawnej z urzędu, wskazując, że mężczyzna jest w stanie samodzielnie wnieść pozew i przedstawić żądanie w sposób zrozumiały. 28 sierpnia 2012 r. sąd poinformował skarżącego, że wszystkie pisma muszą być składane w dwóch kopiach. W październiku 2012 r. sąd oddalił powództwo, uznając że choć cela była przepełniona, nie wykazano bezprawności działania pozwanego (Skarbu Państwa). Jeszcze przed otrzymaniem pisemnego uzasadnienia wyroku skarżący wysłał do sądu pismo, które zostało uznane za apelację. Sąd po raz kolejny odmówił mu wtedy przyznania pomocy prawnej z urzędu.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane