statystyki

Czy dziecko pary gejów może być Polakiem? Sprawą zajmie się ETPC

autor: Emilia Świętochowska08.04.2019, 09:15; Aktualizacja: 08.04.2019, 09:15
Wojewoda wytknął też wnioskodawcy, że nie dostarczył transkrypcji aktów urodzenia dzieci wydanych przez polski urząd stanu cywilnego.

Wojewoda wytknął też wnioskodawcy, że nie dostarczył transkrypcji aktów urodzenia dzieci wydanych przez polski urząd stanu cywilnego.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka zgodził się zająć sprawą odmowy przyznania polskiego obywatelstwa bliźniakom urodzonym w Stanach Zjednoczonych przez surogatkę (sprawa Segev Schlittner-Hay i Matan Schlittner-Hay przeciwko Polsce; skargi nr 56846/15 i 56849/15). Rodzicami dwóch dziewięcioletnich chłopców jest para homoseksualna S. i T. Potwierdził to w swoim orzeczeniu sąd kalifornijski, przyznając partnerom równe prawa do opieki nad dziećmi. Na podstawie tego orzeczenia sporządzono następnie ich akty urodzenia.

Obaj mężczyźni są obywatelami Izraela. S., który jest biologicznym ojcem bliźniaków, ma również polski paszport. Prawie cała jego polska rodzina zginęła w Holokauście. Tylko dziadek zdołał uciec z radomskiego getta do Związku Radzieckiego, a w latach 50. ubiegłego wieku wrócił do kraju już z żoną i dziećmi.

W 2012 r. S. wystąpił do wojewody mazowieckiego o potwierdzenie polskiego obywatelstwa bliźniaków. Ten jednak odmówił, tłumacząc, że polskie prawo nie dopuszcza koncepcji surogatki, oraz przypominając, że matką dzieci jest kobieta, które je urodziła, natomiast ojcem – zgodnie z zasadą domniemania ojcostwa – mężczyzna, który jest jej mężem. Oznacza to, że w myśl polskiego prawa matką chłopców wychowywanych przez dwóch gejów jest surogatka, a ojcem – jej mąż.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • abcd(2019-04-08 12:19) Zgłoś naruszenie 517

    Czy para pederastów może mieć dziecko? Na to trudne pytanie odpowiedzi udzieli ETPC.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-04-09 09:01) Zgłoś naruszenie 40

    Jemu nie chodzi o dodatkowe obywatelstwo dla dziecka ale o 500+. W Stanach ani w Izraelu tego nie dostanie......... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane