statystyki

Czy syndyk nie może żądać od adwokata wydania dokumentacji upadłego?

autor: Adam Zwierzyński09.04.2019, 17:00
tajemnica, cisza

W praktyce upadłościowej dał się ostatnio zaobserwować niepokojący trend. Syndycy mający trudności w uzyskaniu niezbędnych informacji od upadłego występują do jego byłych pełnomocników (w szczególności adwokatów) o wydanie dokumentacji spraw sądowych prowadzonych przez nich przed upadłością.źródło: ShutterStock

W praktyce upadłościowej dał się ostatnio zaobserwować niepokojący trend. Syndycy mający trudności w uzyskaniu niezbędnych informacji od upadłego występują do jego byłych pełnomocników (w szczególności adwokatów) o wydanie dokumentacji spraw sądowych prowadzonych przez nich przed upadłością.

Gdy pełnomocnik odmawia, syndyk wnosi skargę do samorządowych organów dyscyplinarnych. Przypomnijmy, że ogłoszenie upadłości skutkuje wygaśnięciem umów zlecenia (art. 102 prawa upadłościowego), a także udzielonych przez upadłego pełnomocnictw materialnych i procesowych (postanowienie Sądu Najwyższego z 7 listopada 2003 r., sygn. akt I CZ 127/03).

Tajemnica adwokacka

Problem jest istotny, bo zahacza o fundament wykonywania zawodu adwokata, czyli tajemnicę adwokacką. Zgodnie z art. 6 prawa o adwokaturze członek palestry obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Od obowiązku tego adwokata nie można zwolnić (jedyny wyłom to art. 180 par. 2 kodeksu postępowania karnego dopuszczający w szczególnych okolicznościach zwolnienie z tajemnicy przez sąd karny) i jest on nieograniczony w czasie. Obowiązek nie dotyczy tylko dwóch kategorii informacji (art. 6 ust. 4 prawa o adwokaturze):

udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane