statystyki

Czy nowi sędziowie SN są osobami uprawnionymi do orzekania?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.04.2019, 08:57; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:57
Sąd Najwyższy

Jednocześnie SN poinformował, że pełny skład Izby Dyscyplinarnej zbierze się już w środę, 10 kwietnia.źródło: ShutterStock

Czy nowi sędziowie Sądu Najwyższego, którzy orzekają przede wszystkim w Izbie Dyscyplinarnej oraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, są osobami uprawnionymi do orzekania i czy skład orzekający, w którym zasiada taka osoba, jest prawidłowo obsadzony?

A co za tym idzie, czy udział takiej osoby w składzie sądu narusza wynikające z art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności prawo do sądu ustanowione ustawą, polegające na powołaniu na urząd sędziego w wyniku procedury obarczonej naruszeniami prawa?

Takie pytania zadał w zeszły wtorek składowi poszerzonemu trzyosobowy skład ID. Ten odniósł się do tego w piątek, a więc po zaledwie trzech dniach – lecz nie udzielił odpowiedzi, tylko skierował sprawę do… pełnego składu izby.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • ? (2019-04-08 09:56) Zgłoś naruszenie 238

    Skoro postępowanie prowadzące do ich powołania było na pewno nieważne (brak kontrasygnaty) a PAD wręczył im nominację mimo obowiązującego i skutecznego zabezpieczenia przez NSA, to chyba odpowiedź na tytułowe pytanie musi być i jest absolutnie oczywista, niezależnie od poglądów politycznych odpowiadającego?

    Odpowiedz
  • fsg(2019-04-08 10:22) Zgłoś naruszenie 726

    Czy ten temat nie jest już trochę nudny? Czy oni rzeczywiście coś strasznego tam robią? Dziennikarskie bicie piany...

    Odpowiedz
  • kokojumbo(2019-04-08 13:34) Zgłoś naruszenie 624

    EEE tam, Do orzekania uprawniona jest tylko Pani Gersdorf.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane