statystyki

Sędzia Żurek stanie przed sądem dyscyplinarnym za odmowę wykonywania przez 1,5 miesiąca czynności orzeczniczych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.03.2019, 18:00
Sędzia Żurek stanie przed sądem dyscyplinarnym.

Sędzia Żurek stanie przed sądem dyscyplinarnym.źródło: DGP

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota skierował do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach wniosek o rozpoznanie sprawy przeciwko sędziemu Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemarowi Żurkowi. To pierwsze z czterech będących w toku postępowań dotyczących byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, które znalazło swój finał w sądzie.

Michał Lasota zarzuca sędziemu Żurkowi to, że ten przez 1,5 miesiąca odmawiał wykonywania czynności orzeczniczych. Sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, a została zapoczątkowana podjęciem przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, prezes krakowskiego sądu decyzji o przeniesieniu Waldemara Żurka z wydziału II cywilnego odwoławczego do wydziału I, gdzie rozpatrywane są sprawy pierwszoinstancyjne. Sędzia się z tą decyzją nie zgodził, więc złożył odwołanie, zgodnie z nową procedurą, do Krajowej Rady Sądownictwa (wcześniej odwołanie rozpatrywało kolegium sądu).

Pojawiły się jednak wątpliwości co do tego, czy w przypadku sędziego Żurka takie odwołanie w ogóle przysługuje. Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.) stanowi bowiem, że sędzia takiego prawa nie ma m.in. wówczas, gdy przeniesienie następuje do wydziału, w którym rozpoznaje się sprawy z tego samego zakresu. Sędzia Żurek stanął na stanowisku, że mimo iż przeniesiono go w pionie cywilnym, to jednak rozpatrywanie spraw pierwszoinstancyjnych na tyle różni się od rozpatrywania odwoławczych, że nie można mówić o sprawach tożsamych. Inaczej podeszła do tego prezes SO w Krakowie, a teraz także zastępca rzecznika. „Zarówno w I Wydziale Odwoławczym, jak i w II Wydziale Odwoławczym rozpoznaje się sprawy z tego samego zakresu, to jest z zakresu prawa cywilnego” – napisał w uzasadnieniu wniosku Michał Lasota.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • :-( (2019-03-27 18:35) Zgłoś naruszenie 4622

  Tytuł jest wprowadzający w błąd - sugeruje, że obwiniony przez 1,5 miesiąca nie orzekał (i to samowolnie) co się ma nijak do rzeczywistości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Miarka się już przebiera ...(2019-03-27 21:25) Zgłoś naruszenie 3028

  … i chyba zbliża się już CZAS ogólnopolskich protestów Polaków … w zakresie ŁAMANIA KREGOSŁUPOW SEDZIÓW przez PIS-Bolszewików … i Ich JANCZARÓW !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kacz(2019-03-27 19:57) Zgłoś naruszenie 214

  Precz z komuną!!!!!. Niech żyje mądrość!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ze to ziemia nosi(2019-03-28 08:35) Zgłoś naruszenie 1919

  jestem pewny ze po wyborach pan sedzia zurek bedzie szycha i wezmie sie za te mieroty pozal sie boze prawnikow beda jeczec oni nie zdaja sobie sprawy ze sa bo pisielce ich trzymaja a pozniej zielona trawka

  Odpowiedz
 • Polityk czy sedzia(2019-03-28 16:51) Zgłoś naruszenie 1319

  POlityk.

  Odpowiedz
 • tak to widać .(2019-03-28 16:03) Zgłoś naruszenie 1318

  Jaki byłby efekt gdyby zwykły szary pracownik tak "przykładał się " do pracy . Dwa dni i ..... dyscyplinarka . W tym i wielu podobnych przypadkach pozostają ci "godnie "wynagradzani bezkarni !!!! Dlatego tak usilnie walczą o "nieupolitycznianie " tego zawodu . Tylko w powszechnych wyborach sędziów mogłoby to wszystko zmienić a tak dozgonność pełnienia zawody tylko rozbisurmania co najmniej ich większość.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • as(2019-03-29 12:29) Zgłoś naruszenie 91

  Panie Waldemarze do wyborów już niedługo, jeszcze trochę cierpliwości!!!

  Odpowiedz
 • ew(2019-03-29 20:34) Zgłoś naruszenie 71

  niech Pan się trzyma ale z drugiej strony jak długo można

  Odpowiedz
 • EMA(2019-12-18 12:57) Zgłoś naruszenie 00

  Zurek jest kretaczem i sluzy wrogim Polakom silom

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane