statystyki

TK nie wyprzedzi TSUE w sprawie KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.03.2019, 16:00
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny przełożył na 25 marca br. ogłoszenie wyroku dotyczącego przepisów regulujących sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. To już drugie odroczenie w tej sprawie.

Wstępnie TK miał się pochylić nad wnioskiem złożonym przez radę 3 stycznia. Później, z niewiadomych przyczyn, ogłoszenie wyroku zostało przełożone na 14 marca br. Wielu komentatorów oceniało, że data ta nie była przypadkowa. Chodziło bowiem, aby niejako uprzedzić Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który sposób wyboru sędziów do TK ma oceniać 19 marca. To się jednak nie udało i ogłoszenie wyroku przez nasz trybunał odbędzie się 25 marca. Decyzja TK była najprawdopodobniej motywowana tym, że nie upłynął jeszcze 30-dniowy termin na podjęcie przez rzecznika praw obywatelskich decyzji o tym, czy przystępuje on do postępowania, czy nie.

Podczas ogłaszania w zeszły czwartek decyzji o odroczeniu przewodnicząca składu orzekającego Julia Przyłębska. Otóż poinformowała, że na dzień przed tym, jak TK miał wydać wyrok w opisywanej sprawie, do niej, jako do prezes TK oraz przewodniczącej składu orzekającego, wpłynęło „bez żadnego trybu” pismo od jednego z sędziów TK, w którym domagano się od składu orzekającego podjęcia konkretnych czynności. Jak podkreśliła Przyłębska, nigdy wcześniej nie spotkała się z taką sytuacją. Wielu komentatorów uznało, że była to sugestia ze strony prezes TK, jakoby na orzekających próbowano wywierać jakieś niedozwolone naciski.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Emilian(2019-03-18 17:22) Zgłoś naruszenie 71

  Jeżeli mówimy "Trybunał Konstytucyjny", to należy to brać w cudzysłów, bo co to za "trybunał", który funkcjonuje z naruszeniem Konstytucji polskiej; pracuje w nim 3-ech dublerów i szefowa wybrana z naruszeniem ustawy.

  Odpowiedz
 • T1000(2019-03-18 17:50) Zgłoś naruszenie 21

  Autorka niech łaskawie przyjmie do wiadomości, że nie ma czegoś takiego jak wyścigi sądów w Unii Europejskiej i każdy sąd czy trybunał krajowy ma psi obowiązek lojalnej współpracy z sądami UE, bo sam jest ogólnym sensie sądem unijnym.

  Odpowiedz
 • and66(2019-03-18 16:14) Zgłoś naruszenie 13

  bardzo proszę o pomoc b.link/andrzej65

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane