statystyki

TK oceni ustawę o KRS. Wątpliwości narastają

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 14.03.2019, 07:37
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma stwierdzić, czy przepisy mówiące o tym, że sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybiera Sejm, są zgodne z ustawą zasadniczą. Mnożą się jednak wątpliwości, czy sposób procedowania w tej sprawie nie doprowadzi do wydania orzeczenia z rażącym naruszeniem prawa.

Generalnie chodzi o to, że sprawa została rozpoznana bez przeprowadzania rozprawy, na posiedzeniu niejawnym. A to, jak zauważa konstytucjonalista dr Tomasz Zalasiński w opinii sporządzonej dla Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, budzi zastrzeżenia co do zgodności z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072 ze zm.). Taki tryb procedowania przez TK jest możliwy, gdy spełnione zostaną łącznie trzy wskazane w ustawie przesłanki. Wśród nich jest m.in. wymóg, aby pisemne stanowiska wszystkich uczestników postępowania oraz pozostałe dowody zgromadzone w sprawie stanowiły wystarczającą podstawę do wydania orzeczenia. Tymczasem stanowiska te w omawianej sprawie wcale nie są zbieżne w konkluzjach. Co więcej, pojawiają się w nich zarzuty wobec wniosku KRS i te, jak mówi dr Zalasiński, wymagają wyjaśnienia na rozprawie.

Ponadto TK będzie badać nie tylko wniosek złożony przez KRS, ale także ten przedłożony przez senatorów. Tymczasem żaden z uczestników postępowania nie przedstawił na jego temat stanowiska. I choć oba wnioski są prawie identyczne, to jednak, jak zauważa dr Zalasiński, podmioty do tego uprawnione powinny odnieść się do tych zarzutów zawartych w dokumencie podpisanym przez senatorów, które nie mogły być podniesione przez KRS ze względu na jej szczególną legitymację wnioskową. Chodzi o tę część wniosku rady, w którym skarży ona przepis, zgodnie z którym w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym wszczętym przez uczestnika konkursu do Sądu Najwyższego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. ”Analiza kwestionowanego przepisu, zakresu jego zaskarżenia, a także treści uzasadnienia wniosku KRS dowodzą jednoznacznie, że postawione zarzuty nie dotyczą niezależności sądów i niezawisłości sędziów (…)„ – czytamy w opinii.


Pozostało jeszcze 11% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • re(2019-03-14 08:00) Zgłoś naruszenie 43

    Nic się nie "mnoży",Sprawa jest oczywista. W orzekaniu mają uczestniczyć osoby niebędące sędziami, nie upłynął ustawowy termin, do którego obowiązkiem TK jest zaczekać na stanowiska uczestników. Nie ma żadnego pola do "wątpliwości".

    Odpowiedz
  • Dosyć tej wrogiej propagandy(2019-03-14 10:56) Zgłoś naruszenie 42

    TK zawsze orzekał i orzekać będzie dalej o konstytucyjności Ustaw, Wątpliwości mają tylko ci co traktują w Polsce TSUE.jak Konstytucję ,a UE już jak Stany Zjednoczone. To typowy lewacki odjazd jak kiedyś robili do ZSRR.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane