Kiedy można liczyć na skargę nadzwyczajną w sprawie cywilnej?

autor: Jerzy Lubaś11.03.2019, 16:36; Aktualizacja: 11.03.2019, 16:54
W niektórych okolicznościach, pomimo spełnienia wszystkich przesłanek skargi nadzwyczajnej, Sąd Najwyższy nie będzie mógł uchylić zaskarżonego orzeczenia, a będzie musiał ograniczyć się do stwierdzenia wydania orzeczenia z naruszeniem prawa. Będzie tak w przypadku, gdy zaskarżone orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne.

W niektórych okolicznościach, pomimo spełnienia wszystkich przesłanek skargi nadzwyczajnej, Sąd Najwyższy nie będzie mógł uchylić zaskarżonego orzeczenia, a będzie musiał ograniczyć się do stwierdzenia wydania orzeczenia z naruszeniem prawa. Będzie tak w przypadku, gdy zaskarżone orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne.źródło: ShutterStock

Mija już prawie rok od wprowadzenia do polskiego prawa skargi nadzwyczajnej, co nastąpiło w drodze ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 r. (Dz. U. poz. 5, z późn. zm., dalej „Ustawa”). Niezależnie od toczących się wciąż dyskusji odnośnie celowości wprowadzenia tej instytucji a także jej wad i zalet dostępność tego środka jest faktem.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Materiały prasowe
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • pochowają ją bez łez(2019-03-11 21:36) Zgłoś naruszenie 53

  Ten artykuł, acz staranny, przejdzie wkrótce do historii wraz ze skargą nadzwyczajną. 19 marca rozprawa w ETS, następnie wyrok i zmiana ustawy. Nikt za tą skargą, oprócz jej autora - prezydenta Dudy, płakał nie będzie, bo nie jest warta choćby jednej łzy. Ot zwykły wypadek prawodawcy przy stanowieniu prawa.

  Odpowiedz
 • Wilus(2019-03-12 10:04) Zgłoś naruszenie 32

  Przeciez to winno wplynac tysiace skarg nadzwyczajnych przy takim procedowaniu jak bylo i jest obecnie hamujacym w tych organach dochodzenie sprawiedliwosci. SZtuka dla sztuki po co pokazywac ogrom omijania prawa.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy w imieniu dlugoletniozatrudnionych(2019-03-12 11:47) Zgłoś naruszenie 20

  Składam Skargę Nadzwyczajną na Rządy RP w tym PiS::\ ........Skarga-na społeczną patologie--pracującym jeszcze jako dzieci/ byłym dzieciom dzieje się krzywda!. Znam wiele takich co jako jeszcze dzieci pracowali na umowy o prace już od 15r życia, bez wakacji, ferii, z obowiązkowymi sobotami i wyznaczonymi niedzielami przed/świątecznymi-bez dni za komuny i post , zamiennie wolnych, już jako dorosłe osoby zatrudniane w szkodl i nieb warunkach pracy ..i co?- mimo 45 lat nie ma dla Nich wcześniejszego Wieku Emerytalnego. I to jest Polskie piekiełko bo na dzieci na dzieci Pana Władka z POd butki z piwem też, ale na Nich tak spracowanych nie ma /na ,tak spracowanych nie . Czy Prawo i Sprawiedliwość jest jeszcze sprawiedliwa?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane