Od 4 marca istnieje możliwość składania wniosków o e-dowód osobisty. Tradycyjnych dokumentów nie trzeba jednak wymieniać – zachowują one ważność zgodnie z terminem widniejącym na odwrocie dowodu. Jeśli chcesz jednak otrzymać nowy elektroniczny dowód osobisty, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Dowiedz się, jak to zrobić.

Nowy dowód osobisty usprawnić ma weryfikowanie naszej tożsamości nie tylko w kontaktach z administracją, czy służbą zdrowia, ale także z podmiotami komercyjnymi. Wbudowana warstwa elektroniczna zawierać będzie nasze dane identyfikacyjne oraz zdjęcie biometryczne. Chip, który zwierają nowe e-dowody funkcjonuje bezstykowo – oznacza to, że nie będzie konieczne wkładanie go do specjalnego czytnika, lecz jedynie przyłożenie. Innymi słowy, funkcjonować będzie podobnie do płatności zbliżeniowych, których codziennie dokonujemy w punktach usługowych.

Do czego możesz wykorzystać e-dowód?

• Do złożenia podpisu elektronicznego;
• Do weryfikacji tożsamości;
• Do rejestracji w placówkach medycznych;
• Do korzystania z elektronicznych bramek na terenie UE.


Co zrobić, aby uzyskać e-dowód?

Konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Możesz zrobić to na trzy sposoby.

1. Udajesz się osobiście do najbliższego urzędu – niezależnie od twojego miejsca zamieszkania czy zameldowania

Jeszcze przed wyjściem z domu możesz wypełnić wniosek o wydanie dowodu osobistego. Wzór bez problemu powinieneś znaleźć na rządowej stronie obywatel.gov.pl w sekcji Dokumenty. Taki sam wniosek znajdziesz również w urzędzie gminy. Możesz także poprosić urzędnika, żeby wydrukował wypełniony przez ciebie wniosek.

Nowy dowód osobisty umożliwia utworzenie z tzw. podpisu osobistego (należy zaznaczyć taką informację we wniosku). To zaawansowany podpis elektroniczny, który umieszczany jest w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem czy innym podmiotem publicznym jest tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami.

Razem z wnioskiem złożyć musisz:

• kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym i — jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy — odpowiednie zaświadczenie,
• dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport — jeśli masz,
• dokument podróży (na przykład paszport) lub inny dokument stwierdzający tożsamość — jeśli jesteś osobą, która dostała polskie obywatelstwo.

Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. Nowy dokument otrzymasz maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Informację o tym, czy jest on już gotowy do odbioru, znajdziesz tutaj.

2. Wnioskujesz o e-dowód przez Internet

Jeśli chcesz złożyć wniosek o e-dowód przez internet, musisz mieć dostęp do tzw. profilu zaufanego. Jak go założyć? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Ponad to, musisz posiadać swoje zdjęcie w formie elektronicznej. Musi ono oczywiście spełniać wymogi zdjęcia do dowodu osobistego.

Masz już przygotowane zdjęcie i dostęp do Profilu Zaufanego? Oto kroki, które musisz wykonać, aby otrzymać e-dowód:

1. Kliknij przycisk Złóż wniosek.
2. Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl.
3. Wybierz sposób logowania. Szczegóły znajdziesz w sekcji Jak się zalogować.
4. Wybierz powód ubiegania się o dowód.
5. Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
6. Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty.
7. Informacje o podpisie osobistym znajdziesz w sekcji Co to jest podpis osobisty.
8. Dołącz zdjęcie. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co przygotować.
9. Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
10. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
11. Po wypełnieniu formularza system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.
12. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić na 3 sposoby:
o podpisem zaufanym,
o e-dowodem,
o certyfikatem kwalifikowanym.
13. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.
14. Odbierz dowód. Szczegóły znajdziesz w sekcjach Ile będziesz czekać i Jak odebrać dowód osobisty.3. Wniosek o dowód poza urzędem

Nie możesz udać się do urzędu np. ze względu na chorobę czy niepełnosprawność? Możesz wtedy złożyć wniosek o dowód w miejscu, w którym przebywasz. Skontaktuj się bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik przekaż ci wszystkie informacje na ten temat.