statystyki

Administratorzy nie muszą ujawnić rejestrów czynności przetwarzania

autor: Sławomir Wikariak11.03.2019, 08:08; Aktualizacja: 11.03.2019, 08:08
W uzasadnieniu wyroku przypomniano również wcześniejsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym celem przepisów o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1330) jest zapewnienie społecznej kontroli nad działalnością organów administracji publicznej.

W uzasadnieniu wyroku przypomniano również wcześniejsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym celem przepisów o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1330) jest zapewnienie społecznej kontroli nad działalnością organów administracji publicznej.źródło: ShutterStock

Rejestr czynności przetwarzania danych nie jest informacją publiczną. To dokument wewnętrzny, który nie musi być ujawniany – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w precedensowym wyroku.

RODO zlikwidowało obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych do rejestru. Nakazało natomiast prowadzenie przez administratora tzw. rejestru czynności przetwarzania. Znajdują się w nim takie informacje jak: dane administratora, cele przetwarzania czy opisy kategorii osób, których dane dotyczą, ale także – jeśli jest to możliwe – podejmowane środki bezpieczeństwa. Z kolei podmioty przetwarzające prowadzą uproszczony rejestr kategorii czynności przetwarzania.

Do prezydenta Łodzi wpłynął wniosek o udostępnienie rejestrów będących w gestii wydziału edukacji miejscowego Urzędu Miejskiego. Zdaniem wnioskodawcy stanowią one informację publiczną. Prezydent odmówił, wskazując na wewnętrzny charakter tych dokumentów. Zwrócił uwagę m.in. na zagrożenia, jakie mogłyby się wiązać z ujawnieniem rejestrów. Wskazano w nich bowiem zastosowane środki bezpieczeństwa, które z założenia powinny być objęte tajemnicą.

Ważne z szerokiego zakresu przedmiotowego informacji publicznej wyłączeniu podlegają treści o charakterze roboczym


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane