statystyki

Ustne wpłaty na poczcie naruszają RODO? Gdy przekazujemy dane, słucha nas cała kolejka

autor: Sławomir Wikariak07.03.2019, 07:40; Aktualizacja: 07.03.2019, 07:48
poczta-polska

Poczta Polska powinna podjąć wszelkie środki, aby nie dopuścić do pozyskania danych, za których przetwarzanie jest odpowiedzialna, przez osoby trzecie.źródło: Materiały Prasowe

Urząd Ochrony Danych Osobowych wystąpił do Poczty Polskiej, by ta przeanalizowała, czy usługa ustnych zleceń wpłat nie narusza przepisów RODO. To efekt interwencji dziennikarki DGP.

Chodzi o realizowanie wpłat na rachunek bankowy przez zlecenie ustne. Mówiąc wprost – klient stojący przy okienku dyktuje dane niezbędne do wpłaty, a pracownik je wpisuje, aby zrealizować przelew. Z taką sytuacją spotkała się dziennikarka DGP, która chciała za pośrednictwem Poczty Polskiej dokonać przelewu. Została poinformowana, że skończyły się blankiety, ale może wydać polecenie ustne. Podawała więc dane osobowe swoje i odbiorcy, a pracownica poczty powtarzała je głośno, sprawdzając, czy dobrze zrozumiała.

UODO przyznaje, że taki sposób przetwarzania danych może naruszać przepisy RODO.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • j.(2019-03-07 22:29) Zgłoś naruszenie 90

    A może by tak podejść do sprawy ochrony danych z innej strony, a mianowicie utrudnić nielegalne wykorzystanie tych danych? Czy np. kredyt, albo pożyczka muszą być dostępne przez internet? A gdyby tak wprowadzić zasadę, że kto chce kredyt MUSI pofatygować się osobiście do banku, pokazać dowód osobisty i jeszcze jakieś inny dokument (np. paszport), pokazać siebie, coś tam własnoręcznie podpisać itd. Wtedy nawet jeśli ktoś będzie znam mój adres, PESEL i nr dowodu, to tak łatwo nie zaciągnie kredytu na moje konto. Z kolei robienie wielkiej tajemnicy z adresu danej osoby, tylko mnie śmieszy, bo gdyby ktoś chciał dowiedzieć się, gdzie mieszkam (zwłaszcza , gdy chciałby mi zrobić krzywdę) to zrobiłby to przecież w dziecinnie łatwy sposób, nawet jeśli mój pracodawca, mój bank, moja przychodnia i wszyscy inni, którzy "przetwarzają" moje dane stosowaliby najsurowsze procedury wynikające z RODO... Czy to nie jest takie budowanie pancernych drzwi do lasu, które i tak można obejść z boku i do tego lasu wejść?... Jednakże jeśli ktoś prowadzi działalność i np. ma zapisane gdzieś nazwiska i adresy swoich klientów, bo np. do nich jeździ, no to on "przetwarza" dane osobowe i co do zasady powinien mieć opracowaną politykę bezpieczeństwa informacji, jeśli te dane ma np. na laptopie, to jeszcze zasady ochrony danych w systemach informatycznych, zasady dostępu, zmiany haseł itp. Swoją drogą ciekawe, czy ktoś, kto np. naprawia ludziom w domach pralki i oczywiście zna ich adresy (a więc "przetwarza" dane osobowe i jest ich administratorem!) sobie takimi sprawami zawraca głowę, a może... gdyby sobie zawracał, to prędzej by.... zamknął firmę, bo by mu się to przestało opłacać. (Paradoksalnie gospodarka się nieźle rozwija w dużej mierze "dzięki" temu, ze przedsiębiorcy potrafią jakoś omijać te nieżyciowe przepisy, albo... o niektórych z nich w ogóle nie wiedzą!) Może politykom chodzi o to, żeby w razie potrzeby na każdego mieć jakiegoś haka (bo np. nie opracował polityki bezpieczeństwa, nie stosuje klauzul RODO, albo umów o powierzeniu danych) , a nie żeby rzeczywiście chronić nasze dane?...

    Odpowiedz
  • Mogła napisać na kartce papieru i podać(2019-03-07 12:56) Zgłoś naruszenie 60

    A nie gadać na całą Pocztę.. Bo jeszcze moment i wymyślą ultra durne Procedury.

    Odpowiedz
  • Poinformowana że może.(2019-03-07 13:01) Zgłoś naruszenie 50

    Ale że nie Musi. Kto jak kto ale Dziennikarka powinna być bardziej roztropniejsza od kobieciny w okienku. I jak na głos pletła to niestety jej wina.

    Odpowiedz
  • tak(2019-03-09 08:15) Zgłoś naruszenie 50

    Jak nie masz nic na sumieniu , to RODO jest niepotrzebne. Obecnie to sąsiad nie zna nazwiska sąsiada , bo RODO. Zamiast posługiwać się Nr 1, 2 , 3, 4, parte 5,6,7 I piętro i wyżej to przyjemniej było przywitać sąsiadów z Nazwiska i Imienia. A mieszkańcy w cale się nie znają . O pomocy żadnej nie ma mowy. RODO stworzono tylko po to , żeby chronić cwaniaków. I Ci wykorzystują przedstawiając się za super fachowców, milusińscy do czasu jak otrzymają zapłatę najlepiej gotówka bez faktury , albo wątpliwą fakturą. A jak za spartaczoną robotę chcesz się upomnieć , to nikt Ci nie pomoże .Nawet telefonu nie ma skąd wziąć , bo zastrzeżony , a sąsiedzi odmawiają w ogóle zabierać głosu . Obawiając się zemsty . I właśnie takich przede wszystkim to ich chroni RODO.

    Odpowiedz
  • JMB(2019-03-07 13:54) Zgłoś naruszenie 50

    Nie rozumiem skąd obecnie jest taka nagonka na RODO, jeżeli pierwsza ustawa o ochronie danych osobowych obowiązuje od 1997 r. i jeszcze kilkanaście lat temu nikomu nie przyszło do głowy, aby "czepiać się" tego typu sytuacji. Przecież pod reżimem poprzedniej ustawy dane w takich sytuacjach były chronione tak samo jak obecnie. Jeżeli osoba nie chcę głośno podawać swoich danych może napisać je na kartce papieru. Gorzej będzie jaki 95% społeczeństwa będzie zmuszona do pisania danych do przelewu na kartce papieru, bo 5% osób uważa się za pokrzywdzonych przez RODO.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nono(2019-03-08 08:43) Zgłoś naruszenie 41

    Wypowiedź J. jest najlepszym podsumowaniem tego bezsensownego bełkoto, który podnosi się raz po raz w przypadku RODO. Zamias zająć się realną pracą i wykonywaniem czegoś sensownego, erobiurokraci wymyslają tanią papkę, której wartośc podnoszą do granic absurdu. No ale zarobią mecenasi i wszelkie masci eksperci, "show must go on".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2019-03-07 17:49) Zgłoś naruszenie 30

    Proponuję wykorzystać dawne kabiny od połączeń przez centrale międzymiastowe...

    Odpowiedz
  • nina(2019-03-10 07:12) Zgłoś naruszenie 20

    a ja z trochę innej beczki ;-wychodzi lekarz z gabinetu do poczekalni pełnej ludzi i mówi -w związku z RODO nie mogę wołać państwa po nazwisku -więc zapraszam na wizytę kontrolną pana z syfilisem :;)) moi drodzy nie dajmy się zwariować

    Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-09 15:51) Zgłoś naruszenie 10

    na każdej stacji benzynowej dla potwierdzenia wykrzykuje się dane, zwłaszcza tam, gdzie skwierczą hotdogi i kiełbaski - i gdzie tu RODO

    Odpowiedz
  • anty bialy kitel(2019-03-08 10:26) Zgłoś naruszenie 10

    rzadanie innych danych niz numeru ubezpieczenia zdrowotnego czy ksiazeczki ubezpieczeniowej- np.miejsca pracy,zawodu przez sluzbe zdrowia jest naruszeniem RODO. zadne inne dane procz tych ktore dostarczy ubezpieczyciel powinny byc niedostepne dla sluzby zdrowia.To sa dane dla ubezpieczalni,nie dla nich.moga byc one dostepne gdy dochtor ma dobry kontakt z pacjentem i sam raczy go o tym poinformowac A jesli jego jatrogenia zawodzi i pacjent nie lubi dochtora bo jest np.agresywny to moze z nim rozmawiac jak chce i celowo grac mu na nerwach swym statusem lub rzekomym brakiem tego statusu gdy wie ze dochtor jest szpiclem urzedow skarbowych i strajkuje o podwyzki..sluzba zdrowia wyłudza dane osobowe majace na celu ocene statusu majatkowego czy spolecznego pacjenta i w rozny sposob to wykorzystuje.Oczywiscie tak by mu zaszkodzic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • boy(2019-03-08 19:23) Zgłoś naruszenie 10

    Co jeszcze pismaki wymyślą ??? Kreatywni nad wyraz.

    Odpowiedz
  • !!!(2019-03-08 09:59) Zgłoś naruszenie 10

    I jeszcze jedną sprawę bym tu dodala.A mianowiecie dlaczego listonosz,urzad pocztowy ktory przekazuje pismo urzedowe ma odnotowane czego pismo dotyczy- streszczenie istoty np.wyroku sądu.Totalne naruszenie tajemnicy korespondencji!!!!! wystarczy obejrzec kartke listonosza i nie potrzeba otwierac pisma.

    Odpowiedz