statystyki

Omyłka pisarska na 26 mln zł. Komornik z Rzeszowa raczej bez dyscyplinarki

autor: Piotr Szymaniak13.02.2019, 09:04; Aktualizacja: 13.02.2019, 09:14
Nie ma wątpliwości, że komornik źle sporządził plan podziału

Nie ma wątpliwości, że komornik źle sporządził plan podziałuźródło: ShutterStock

Izba komornicza w Rzeszowie zakończyła lustrację sprawy licytacji nieruchomości, na których dziś znajduje się galeria handlowa Millenium Hall. Choć komornik pobrał w sumie ponad 1 mln zł z tytułu opłat egzekucyjnych, w sporządzonym przez siebie planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji pomylił się na 26 mln zł. Mimo to szanse na wszczęcie postępowania dyscyplinarnego są nikłe.

Przypomnijmy: w 2010 r. komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Jakub Kwater, prowadził egzekucję z nieruchomości należących do spółki Conres sp. z o.o. Licytację wygrała spółka Devepol Investment, oferując 233 mln zł brutto (191 mln zł netto). Nabywca wpłacił w gotówce ok. 86 mln zł (z czego połowa została przeznaczona na VAT) oraz wniósł o zaliczenie na poczet ceny nabycia innych posiadanych przez siebie wierzytelności wobec dłużnika. Komornik sporządził plan podziału – wynikało z niego, że długi, którymi zapłacił nabywca, zostały w całości zaliczone na poczet ceny.

Jeżeli wierzytelność zostaje w całości zaliczona na poczet ceny nabycia, to uznaje się, że została zaspokojona. W takim wypadku zgodnie z art. 861 par. 1 k.p.c. postępowanie zostaje zakończone, a tytuł egzekucyjny komornik zatrzymuje w aktach. Tymczasem część tytułów, które według prawomocnego planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji zostały w całości zaliczone na poczet ceny, została zwrócona wierzycielowi z adnotacją, że zostały zaspokojone jedynie w części. Dzięki temu wierzyciel egzekwuje teraz kwoty (tym razem nie od licytowanej spółki, lecz byłego członka zarządu), które w myśl planu podziału zostały już wyegzekwowane.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane