statystyki

Kara za kłamstwo lustracyjne musi być surowa

autor: Szymon Cydzik05.12.2019, 18:00
prawo4

prawo4źródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego przekazała do ponownego rozpoznania Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu Radców Prawnych sprawę radcy prawnego, który współpracował z wojskowymi służbami informacyjnymi PRL. Zdaniem sędziów wymierzona kara była zbyt niska.

Sprawa dotyczyła radcy prawnego, który w zeszłym roku został uznany przez sąd dyscyplinarny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach za winnego tzw. kłamstwa lustracyjnego (czyli złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia ws. współpracy ze służbami PRL). Mecenasa w ramach kary na trzy lata zawieszono w prawie do wykonywania zawodu oraz zakazano sprawowania patronatu nad aplikantami radcowskimi. Od tego wyroku odwołanie wniósł minister sprawiedliwości, uznając, iż sankcja ta jest zbyt łagodna w stosunku do wagi czynu. Wyższy Sąd Dyscyplinarny Radców Prawnych podtrzymał jednak w mocy wyrok. Wówczas minister złożył kasację do Sądu Najwyższego, ponownie zarzucając rozstrzygnięciu niewspółmiernie niski wymiar kary.

Obecny na rozprawie zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego Piotr Karwat wniósł o oddalenie kasacji, gdyż była ona oparta tylko na tym jednym zarzucie. Podkreślił też, że wszystkie osoby objęte obowiązkiem złożenia oświadczenia lustracyjnego wykonują zawód zaufania publicznego lub sprawują funkcję publiczną. Nie ma więc powodu, by uznawać, że kłamstwo lustracyjne radcy prawnego jest bardziej szkodliwe społeczne niż kłamstwo np. posła czy sędziego. Ponadto, gdyby za nierozliczenie się ze współpracy ze służbami w przeszłości karać wydaleniem z zawodu, zabrakłoby kar za poważniejsze delikty – jak np. donoszenie na własnego klienta obecnym służbom.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane