statystyki

Komornik zajmuje dwa razy. Ministerstwo Sprawiedliwości bada sprawę egzekucji w Rzeszowie

autor: Piotr Szymaniak21.01.2019, 08:22; Aktualizacja: 21.01.2019, 09:44
W czwartkowym wydaniu DGP opisaliśmy sprawę wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzenia licytacji gruntów, na których obecnie znajduje się galeria handlowa Millenium Hall w Rzeszowie („Komornik zajmuje dwa razy”, DGP 12/2019).

W czwartkowym wydaniu DGP opisaliśmy sprawę wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzenia licytacji gruntów, na których obecnie znajduje się galeria handlowa Millenium Hall w Rzeszowie („Komornik zajmuje dwa razy”, DGP 12/2019).źródło: ShutterStock

- Doniesienia DGP zostały przez nas potraktowane bardzo poważnie, zażądaliśmy akt postępowań - mówi dr Rafał Reiwer.

W czwartkowym wydaniu DGP opisaliśmy sprawę wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzenia licytacji gruntów, na których obecnie znajduje się galeria handlowa Millenium Hall w Rzeszowie („Komornik zajmuje dwa razy”, DGP 12/2019). Tytuły egzekucyjne, które w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji zostały w całości zaliczone na poczet ceny nabycia za wylicytowaną nieruchomość, komornik Jakub Kwater zwrócił wierzycielowi z adnotacją, że zostały wyegzekwowane w części. To pozwala na dochodzenie milionowych wierzytelności, które w świetle postanowień komornika, nie istnieją. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przyjrzeć się tej sprawie?

Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło się tą sprawą, jak tylko wpłynęły do nas pana pytania. Podjęliśmy czynności sprawdzające, a także powiadomiliśmy o tym prokuraturę. Ta prowadzi już w tej sprawie postępowanie po zawiadomieniu osoby, która uważa się za poszkodowaną przez działania komornika. Poprosiliśmy o informację, na jakim etapie jest to postępowanie i czy w sprawie zostały przedstawione zarzuty. To bardzo ważne, ponieważ w nowej ustawie o komornikach sądowych został wprowadzony wyraźny obowiązek dla prokuratorów do informowania ministra sprawiedliwości w przypadku postawienia komornikowi zarzutów (art. 21 par. 2 k.p.k. w nowym brzmieniu). Minister ma wówczas obowiązek zawieszenie komornika w czynnościach.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • pracownik biurowy(2019-01-22 12:27) Zgłoś naruszenie 62

  a może niech komornik w ślad za nowym rozporządzeniem jeszcze opisze historię dłużnika i jego drogę do egzekucji. Niech Panowie z Ministerstwa najpierw podadzą ile zarabiają na tych stołkach 20.000 czy 30.000 złotych na miesiąc. A później proszę napuszczać społeczeństwo na tych niby bogatych komorników. Teraz wystarczy być w rządzie żeby grać mędrca... Kasują dla swoich pociotków do trzeciego pokolenia najlepsze stanowiska po 20.000 do 100.000 zł. na miesiąc i bujają głupich polaczków napuszczając ich to na komorników to na sędziów liniowych rzucając im 500 zł. na miesiąc czyli tyle ile zarabiają na godzinę. Tak dalej kaczusie zobrusie i patrusie. A pracownik fizyczny dalej będzie zadawał głupie pytania podpuszczony wypowiedziami jakiś tam samozwańczych specjalistów od egzekucji. Ja czekam na wywiady z panem dyrektorem za rok, dwa jak będzie odpowiadał równie ładnie o tym dlaczego kowalski nie może odzyskać pieniędzy od nowaka i dlaczego 1700 komorników ma długi i uciekło z zawodu.

  Odpowiedz
 • Pracownik biurowy(2019-01-22 09:03) Zgłoś naruszenie 41

  Nie rozumiem ..co z tego że ktoś napisał w planie podziału, że tytuły zostały zaspokojone w całości. Jeśli tak nie było tylko podano kwotę jaką wierzyciel zaliczył na poczet długu to nic się nie stało. W planie podziału nie czyni się takich adnotacji, że wierzytelność została pokryta w całości tylko w adnotacji na tytule wykonawczym. W planie podziału komornik mógłby napisać, że tytuł jest w cztery czarne kropki i nie ma to znaczenia no chyba że następny orzeł z ministerstwa nie zna się na egzekucji tak jak Patryk czy Zbyś. Autor ustawy o komornikach sądowych i kosztach nie powinien wychodzić do świata przez najbliższe lata bo wstyd się przyznać do autorstwa tego dna legislacyjnego. Już pisowcy przestańcie się wypowiadać na temat czyjchkolwiek kompetencji. Życzę temu komornikowi żeby was i dziennikarzy i dłużnika rozjechał w procesach odszkodowawczych.

  Odpowiedz
 • Pracownik(2019-01-28 16:23) Zgłoś naruszenie 20

  Podobno Pan komornik jednak coś nabroił zgodnie z plotkami w eterze. Natomiast nie zmienia to faktu, że artykuł jest niezrozumiały i na bakier z przepisami. Również wypowiedzi w tym artykule są niezrozumiałe. I tak pomimo tej niesłusznej w tej sprawie krytyki przedstawiciela Ministerstwa uważam, że upadek egzekucji jest już tylko kwestią czasu. Napływają ze środowiska sygnały, że sprawy które utrzymywały kancelarie odpadły ma to również związek z opłatą nagrodą dla dłużnika. Już większość komorników dało sobie czas do końca roku. Zamykają sprawy i zgarniają pieniądze z dużych spraw i ewakuacja..Aż Strach jak sobie pomyślę o tym kto teraz zarządza tym Państwem i ma wpływ na jego kształt. czytając ustawę jestem przerażony serwowaną wizją świata. Nagroda dla wiarołomnych dłużników i bezrobotnych. To ci Uczciwi ludzie - dłużnicy i ludzie na socjalach. Tak trzymać Panowie .... dobrze, że w przeciwieństwie do tych wyżej nie będę czekać aż Państwo da. Szkoda, że utrzymujemy takich urzędników jak Panowie dyrektorzy i również rzeszę nierobów. Dlatego oni się dogadują co do kształtu prawa kosztem pracujących.

  Odpowiedz
 • Pracownik fizyczny(2019-01-22 11:11) Zgłoś naruszenie 11

  A plan podziału wierzytelności nie powinien od razu odzwierciedlać całej sytuacji? Wtedy byłoby wszystko jasne.

  Odpowiedz
 • Zm(2019-02-14 20:11) Zgłoś naruszenie 00

  I minister Ziobro jesCE nic z tym nie zrobił?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane