statystyki

Spóźniona gwiazdka u komorników. Nie będą podatnikami VAT

autor: Piotr Szymaniak02.01.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:25
Mamy do czynienia z karygodnym w demokratycznym państwie stanem niepewności prawa

Mamy do czynienia z karygodnym w demokratycznym państwie stanem niepewności prawaźródło: ShutterStock

Do ostatnich godzin 2018 r. nie było wiadomo, czy po 1 stycznia komornicy nadal mają być podatnikami VAT, czy też na skutek wchodzącej w życie reformy nie będą musieli odprowadzać tego podatku. Ostatecznie minister finansów dał komornikom wymarzony prezent.

Choć autorzy nowych ustaw: o kosztach komorniczych i o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 770 i 771) z Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniali, że nowy model egzekucji i charakter opłat pobieranych przez komornika wykluczają możliwość uznania tego ostatniego za podatnika VAT, jednocześnie zastrzegali, że przesądzenie tej kwestii leży w gestii ministra finansów. A ten, pomimo licznych pism kierowanych do niego czy to ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, czy samych komorników sądowych, zwlekał z jednoznaczną deklaracją do ostatniej chwili. Wreszcie 31 grudnia o godz. 12.59 rzecznik resortu finansów poinformował na… Twitterze, że w najbliższym czasie MF wyda interpretację ogólną w sprawie VAT. „Główna teza – czynności wykonywane przez komorników sądowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT” – napisał Paweł Jurek.

Chodzi zarówno o czynności podejmowane na etapie postępowania egzekucyjnego, jak i zabezpieczającego. Innymi słowy komornicy sądowi jako organy władzy publicznej nie będą w ogóle podatnikami VAT.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Jan(2019-01-02 13:16) Zgłoś naruszenie 103

  Faktycznie pocieszenie... Szczególnie dla kilku tysięcy pracowników zwolnionych z kancelarii komorniczych w ciągu ostatniego półrocza.

  Odpowiedz
 • Inspektor narodu(2019-01-02 13:33) Zgłoś naruszenie 812

  a czy Komornicy masowo oddali juz dłuznikom bezpodstawnie pobrany VAT ,czy moze Ich zobowiazania nie dotyczą?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Takie pytanie(2019-01-02 14:36) Zgłoś naruszenie 42

  Rozumiem, że nie będzie VAT od opłat egzekucyjnych, które, wedle nowej ustawy są przychodami Skarbu Państwa. A od prowizji należnych komornikom?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-01-02 14:37) Zgłoś naruszenie 310

  POdwójne standardy - dla przedsiębiorców (oczywiście nazwanie osobnika w tym zawodzie , ksywka komornik , to też nadużycie) . Wypisz , wymaluj Ujnia Jewropejsista .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane