statystyki

Co poza ceną powinno decydować w przetargach

autor: Sławomir Wikariak10.01.2019, 17:00
Dużo sensowniejsze są kryteria jakościowe, tyle że je najtrudniej stosować

Dużo sensowniejsze są kryteria jakościowe, tyle że je najtrudniej stosowaćźródło: ShutterStock

Urząd Zamówień Publicznych opublikował przygotowany na jego zlecenie poradnik na temat stosowania pozacenowych kryteriów oceny ofert.

Od połowy 2016 r. przepisy nakazują, by kryteria pozacenowe stanowiły co najmniej 40 proc. ogólnej wagi przy ocenie ofert (pomijając sytuacje, gdy w opisie zamówienia zostaną określone standardy jakościowe i uwzględni się koszty cyklu życia). Statystyka pokazuje, że obowiązek ten jest realizowany. Z danych za 2018 r. wynika, że cena jako jedyne kryterium była stosowana tylko w 9 proc. przetargów ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (w przetargach powyżej progów unijnych odsetek ten wyniósł 24 proc.). Problem w tym, że pozacenowe kryteria najczęściej ograniczają się do dwóch najmniej efektywnych: terminu realizacji zamówienia i okresu gwarancji. Z danych za 2017 r. wynikało, że pierwsze z nich pojawiało się w 30 proc., a drugie w 25 proc. postępowań. Termin realizacji oczywiście może mieć znaczenie, chociażby w związku z utrudnieniami przy remontach dróg. Podobnie okres gwarancji. Gorzej, gdy wszyscy wykonawcy wskazują te same minimalne terminy wykonania zamówienia i maksymalny czas gwarancji. Ostatecznie znów bowiem decyduje cena.

Dużo sensowniejsze są kryteria jakościowe, tyle że je najtrudniej stosować. Pomóc ma w tym przygotowany przez Dariusza Kobę na zlecenie UZP poradnik (można go pobrać za darmo ze strony uzp.gov.pl).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane