statystyki

Powszechne uwłaszczenie 2019: Użytkownicy wieczyści uzyskają prawo własności gruntu

autor: Leszek Jaworski04.01.2019, 07:38; Aktualizacja: 04.01.2019, 07:45
1,3 mln - tyle jest użytkowników wieczystych w jednostkach samorządu terytorialnego.

1,3 mln - tyle jest użytkowników wieczystych w jednostkach samorządu terytorialnego.źródło: ShutterStock

Przed samorządem w 2019 r. gigantyczne zadanie związane z powszechnych uwłaszczeniem.

Nastąpiło ono 1 stycznia z mocy prawa (tj. automatycznie) na podstawie ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716 ze zm.). Potwierdzeniem uwłaszczenia ma być zaświadczenie (nie decyzja administracyjna) wydane przez gminę. Warunkiem przekształcenia gruntu, na którym znajduje się budynek wielorodzinny, jest to, by przeważała w nim funkcja mieszkalna.

W zaświadczeniu trzeba podać oznaczenie nieruchomości gruntowej lub lokalowej, według prowadzonych dla nich ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych. Kolejnym elementem jest zapis o potwierdzeniu przekształcenia. W treści dokumentu musi się również znaleźć informacja o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie uiszczania. Ponadto trzeba wskazać, że jest dopuszczalne zapłacenie opłaty jednorazowej wraz z opisem zasad jej płatności. Stronę trzeba też pouczyć o możliwości wniesienia wniosku o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia opłaty przekształceniowej w drodze decyzji.

1,3 mln tyle jest użytkowników wieczystych w jednostkach samorządu terytorialnego

100 tys. tyle użytkowników wieczystych jest na warszawskim Mokotowie

W związku z tym, że zaświadczenie ma potwierdzać jedynie zmianę rodzaju prawa, a nie ustalać prawa do gruntu, zrezygnowano z wskazywaniu w zaświadczeniu beneficjenta przekształcenia. Zaświadczenie wysyłane jest dotychczasowym użytkownikom wieczystym na adresy wskazane w ewidencji gruntów i budynków lub inne adresy, na które przed dniem przekształcenia doręczano im korespondencję dotyczącą użytkowania wieczystego. Co do zasady, od zaświadczenia wydawanego na wniosek pobierana jest opłata skarbowa.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • członek wspólnoty mieszkaniowej(2019-01-04 11:46) Zgłoś naruszenie 753

  cyt"W związku z tym, że zaświadczenie ma potwierdzać jedynie zmianę rodzaju prawa, a nie ustalać prawa do gruntu".Z uwagi na to w/g mojej oceny nic fizycznie nie zmienia się.Ponieważ gruntu nie będzie można wydzielić.Zostanie dalej wspólny.Uważam,że chodzi o to by w jak najkrótszym czasie wyciągnąć b.dużą kasę od właścicieli mieszkań a następnie wprowadzić podatek KATASTRALNY w wysokości n.p 2% od wartości nieruchomości.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • smok(2019-01-06 11:20) Zgłoś naruszenie 200

  Dlaczego bonifikata dla mieszkańców Warszawy na gruntach gminnych i skarbu państwa jest np. 20 razy mniejsza niż w pozostałych miastach w Polsce. Czy mieszkańcy Warszawy, którzy mają najwyższe dochody w Polsce, będą jedyną uprzywilejowaną grupą obywateli w Polsce mający bonifikatę 98 procent, a w innych miastach nie więcej niż 60 procent. Paradoksalnie jednorazowa opłata przy skorzystaniu z bonifikaty w Warszawie jest dwa razy mniejsza od normalnej stawki jaką bez bonifikaty musiałby zapłacić właściciel nieruchomości za rok 2019. Ponad 2,2 miliony właścicieli na gruntach gminnych i skarbu państwa w pozostałej czyści Polski została, według mojej oceny, potraktowana tak jak w powiesi George Orwell "Folwark zwierzęcy". "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gosc(2019-01-06 11:06) Zgłoś naruszenie 90

  " Może się okazać, że nie ma fizycznej możliwości, aby wszyscy mogli zaparkować swoje samochody. Art. 12 ustawy o własności lokali przyznaje jednak prawo każdemu właścicielowi do korzystania z całej nieruchomości." Każdy właściciel powinien mieć wydzielone miejsce ( własne) do parkowania samochodu . A pozostałą ilość gruntu można przeznaczyć do wspólnego dobra mieszkańców. Za KOMUNY mieliśmy więcej praw . Administrator myślał o mieszkańcach i stwarzał warunki dogodne . Na każdym podwórku Spółdzielczym był plac zabaw , gdzie dzieci się bawiły oraz dla starszych osób. Również były wolne miejsca do parkowania samochodu , nie kolidujące z częścią zabaw dla dzieci i starszych. Na osiedlach oraz przy szkołach były otwarte boiska do gry w piłkę dla dzieci starszych. Ta ustawa powinna nam zagwarantować , że jesteśmy właścicielami i mamy prawo mieć miejsce swoje wyznaczone do parkowania samochodu. Nie można się zgodzić z niejakim KOSEM , że należy teren gruntu traktować jak klatkę schodową ,bo zarządza Administrator. I będzie robił z naszą własnością co chciał . A na takich podwórkach można i pikniki robić pod oknami mieszkańców i grać w piłkę oraz kopć po samochodach , za zgodą niektórych lokatorów i jeszcze KOMITETU BLOKOWEGO. Do tego nie wolno dopuścić.Mamy być w porządku jeden do drugiego.

  Odpowiedz
 • właściciel(2019-01-05 18:05) Zgłoś naruszenie 72

  cwaniactwem jest zmiana stawki % od miejsc postojowych w garażach podziemnych pod budynkami mieszkalnymi a dokładnie od udziałów w takim garażu. Otóż opłat z tytułu użytkowania wieczystego podnieść nie można po 31 grudnia 2018, ale można zmienić stawkę z 1% (mieszkalne) na 3% (użytkowe). Stąd mieszkańcy Warszawy dostają pisma o podwyżce z np. 300 na 900, a co to oznacza ? a oznacza, że 900 zł opłaty rocznej przekształceniowej x 20 lat = 18 tysięcy. No i od lokalu tego użytkowego jakim jest to miejsce postojowe nie ma bonifikaty 98%. A że samorządy są w rękach PO no to jest jak jest bo o zmianie stawki % decydują samorządy a dokładnie ci którzy w nich rządzą

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane