statystyki

Spółdzielcy nie chcą powszechnego uwłaszczenia

autor: Zofia Jóźwiak02.01.2019, 09:00; Aktualizacja: 02.01.2019, 10:06
Zgodnie z literalnym brzmieniem ustawa dotyczy wyłącznie gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią te mieszkalne.

Zgodnie z literalnym brzmieniem ustawa dotyczy wyłącznie gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią te mieszkalne.źródło: ShutterStock

Przygotowują obywatelski projekt nowelizacji, który mają ogłosić na początku stycznia. Przed samym startem przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności zmiany w przepisach proponują też PO i Senat.

Zdaniem spółdzielców potrzebne są zarówno korekty w samej ustawie z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zbudowanych na cele mieszkaniowe w prawie własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716 ze zm.), jak i jednolita interpretacja przepisów. W projekcie obywatelskim chodzi m.in. o zdefiniowanie na nowo pojęcia ,,gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe”. Z tym spółdzielnie, zwłaszcza te powstałe kilkadziesiąt lat temu, mają największe problemy.

Zbyt wąski „cel mieszkaniowy”

Zgodnie z literalnym brzmieniem ustawa dotyczy wyłącznie gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią te mieszkalne. Z kolei dla prawidłowego z nich korzystania niezbędne jest często korzystanie z budynków gospodarczych, garaży, innych obiektów budowalnych oraz urządzeń budowlanych. Ustawodawca przyjął więc, że przekształceniu będą podlegać również grunty zabudowane taką infrastrukturą techniczną, pod warunkiem jednak że znajduje się ona na gruntach zabudowanych budynkami mieszkalnymi.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • dsds(2019-01-02 10:51) Zgłoś naruszenie 164

  SPOŁECZNY TO JEST PROJEKT LIKWIDACJI MAFII PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH, KTÓRY OD 3 LAT LEZY W ZAMRAŻARCE PIS. PREZESI ROBIĄCY CO CHCĄ Z APIENIĄDZE SPÓŁDZIELCÓW TO NIE SA "SPÓŁDZIELCY" REDAKTORKU, CZAS SIĘ DOEDUKOWAĆ W TEMACIE 2 NAJWIEKSZEGO BUDZETU W POLSCE!!!!! O POTEM PRZEINACZAĆ RZECZYWISTOŚC

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sds(2019-01-02 10:49) Zgłoś naruszenie 65

  Manipulacja. Owi "spółdzielcy" to pewnie organizacja PREZESÓW którzy stworzyli sobie ponadnarodówkę nad głowami swoich pracodawców i robią co chcą. 30 lat po upadku komuny. PIS = PO = MAFIA

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • M4(2019-01-02 23:08) Zgłoś naruszenie 42

  Miałem do wyboru kupno mieszkania spółdzielczego lub odrębnej własności od kapitalisty. Wybrałem droższe od kapitalisty ponieważ nie chciałem wiązać się ze spółdzielnią w której najczęściej siedzą z zarządach ludzie o wątpliwej przeszłości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • spółdzielca(2019-01-03 08:22) Zgłoś naruszenie 22

  Widmo Domagalskiego z PSL nadal działa. Własność powinna być przyznana tym którzy ponieśli nakłady, a nie spółdzielni która nigdy nie posiadała własnego żródła finansowego. Państwo prawników- a nie prawa, choć prawo ma służyć ludziom. Prawnicy wyuczeni przez takich profesorów jak pierwszy sędzia RP która kłamała na cały kraj, że nie miała świecy i HGW która dopuściła do przejmowania kamienic. Dzięki takim profesorom mamy to co mamy, czyli brak sprawiedliwości i ogrom patologii. Fachowcy sędziowie referendarze w Krajowym Rejestrze Sądowym rejestrują statuty-buble dzięki którym spółdzielcy są okradani. Radcy prawni za pieniądze spółdzielców chronią tych którzy z premedytacją działają na szkodę spółdzielców pracodawców. Czy tak oszukiwany i niszczony naród będzie bronił swojego państwa, skoro nie posiada własności - mieszkania za które zapłacił.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ddd(2019-01-03 08:59) Zgłoś naruszenie 10

  Czemu przestała działaś strona TEMIDA CONTRA SM" ?!

  Odpowiedz
 • suv(2019-01-03 08:58) Zgłoś naruszenie 12

  Bezczelność mafii prezesów spółdzielni za rządów PIS. Osiągnęła apogeum. Za PO przynajmniej Lidia Staroń udawała, że chce coś zrobić (zanim Grupiński nie wyrzucił jej z PO).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • G 2406(2019-01-07 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się z tobą/ spółdzielca/ w 100 procentach.

  Odpowiedz
 • Alek(2019-01-22 19:34) Zgłoś naruszenie 00

  Jacy spółdzielczy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane