Lotnisko musi zapłacić za wymianę okien w okolicznych domach

autor: Sławomir Wikariak11.12.2018, 07:29; Aktualizacja: 11.12.2018, 07:31
emigracja, lotnisko, samolot,

Z wyroku wynika, że modernizacja domu nie musi być dokonana przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd.źródło: ShutterStock

Właścicielom domu, który znalazł się na obszarze ograniczonego użytkowania w związku z hałasem z lotniska, przysługuje odszkodowanie nie tylko na poczynione już inwestycje związane z jego dostosowaniem, ale również na te, które dopiero mają być zrealizowane w przyszłości.

Sprawa dotyczyła rozszerzenia obszaru ograniczonego użytkowania w okolicach lotniska Poznań-Ławica. W Sądzie Okręgowym w Poznaniu złożono ok. 800 pozwów przeciwko spółce zarządzającej tym portem lotniczym. Właściciele okolicznych domów domagają się w nich zarówno odszkodowań za obniżenie wartości nieruchomości, jak i też równowartości nakładów, jakie muszą ponosić w związku z zapewnieniem prawidłowego klimatu akustycznego w swych budynkach.

Wysokość tych odszkodowań budzi spory i najczęściej wymaga powoływania biegłych. Bez pomocy eksperta nie obeszło się także w sprawie, w której zapadł wyrok. Zastrzeżenia zarządcy lotniska budziła nie tylko wysokość wyliczonych nakładów, ale też sama możliwość ich zasądzenia.

Chodziło o interpretację art. 136 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.). Zgodnie z nim w razie określenia na obszarze ograniczonego użytkowania wymagań technicznych dotyczących budynków szkodą są także koszty poniesione w celu wypełnienia tych wymagań przez istniejące budynki, nawet w przypadku braku obowiązku podjęcia działań w tym zakresie. Przepis mówi o kosztach poniesionych, ale zdaniem sądu należy go odnieść także do tych, które dopiero zostaną poniesione.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane