statystyki

Mieszkasz przy lotnisku? Będzie więcej czasu na zgłoszenie się po odszkodowanie

autor: Szymon Cydzik13.02.2019, 11:40; Aktualizacja: 13.02.2019, 11:45
Rzecznik praw obywatelskich wskazuje, że nieprzyjęcie ustawy w terminie spowoduje poważne konsekwencje

Rzecznik praw obywatelskich wskazuje, że nieprzyjęcie ustawy w terminie spowoduje poważne konsekwencjeźródło: ShutterStock

Właściciele gruntów przy lotniskach będą mieć więcej czasu na zgłoszenie się po odszkodowania. W parlamencie ruszyły prace nad projektem ustawy w tej sprawie.

W marcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał (sygn. akt K 2/17) za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 129 ust. 4 prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799). Przepis ten przewiduje dwuletni i nieprzywracalny termin, w jakim właściciele mogą domagać się odszkodowania lub wykupu nieruchomości, z których korzystanie w dotychczasowy sposób jest niemożliwe lub istotnie ograniczone w związku z decyzją środowiskową. Termin biegnie od uprawomocnienia się decyzji.

Powodowało to, że osoby nieśledzące zmian w prawie dowiadywały się o decyzji środowiskowej już po rozpoczęciu robót budowlanych, gdy było za późno na wniosek o wykup czy odszkodowanie. Zdaniem TK naruszało to konstytucyjne prawo własności. Przepis straci moc obowiązującą po roku od orzeczenia, czyli 12 marca 2019 r. Do tego czasu parlament powinien przyjąć nowe regulacje w tej sprawie.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane