statystyki

Policjant legalnie sprawdzi, co masz w nosie

autor: Piotr Szymaniak10.12.2018, 08:15; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:17
Sejmowe przedłożenie doprecyzuje treść art. 227 kodeksu postępowania karnego poprzez określenie, że granice przeszukania (rzeczy i osoby) wyznacza ich cel.

Sejmowe przedłożenie doprecyzuje treść art. 227 kodeksu postępowania karnego poprzez określenie, że granice przeszukania (rzeczy i osoby) wyznacza ich cel.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych przygotowała projekt nowelizacji ustawy o policji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.), który doprecyzowuje zasady kontroli.

Konieczność zmian wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K17/14). TK nie kwestionował co prawda samego uprawnienia funkcjonariuszy służb do przeprowadzania kontroli osobistej i przeszukania człowieka, ani nawet katalogu sytuacji, w których te czynności mogą być podejmowane. Z uwagi na to, że przeszukanie jest ingerencją w gwarantowane konstytucyjnie prawo do prywatności i nietykalności osobistej, trybunał jednak uznał, że istniejące procedury są nie dość szczegółowo uregulowane.

Sejmowe przedłożenie doprecyzuje treść art. 227 kodeksu postępowania karnego poprzez określenie, że granice przeszukania (rzeczy i osoby) wyznacza ich cel. A jest nim znalezienie przedmiotów mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Warunkiem podjęcia przeszukania są uzasadnione podstawy, że wymienione rzeczy tam się znajdują.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • PreczZPiSem(2018-12-10 10:48) Zgłoś naruszenie 226

    Haha przecież to jest kpina i everest absurdów obecnej „władzy”.

    Odpowiedz
  • Diabeł(2018-12-10 13:59) Zgłoś naruszenie 182

    Policjant legalnie sprawdzi że masz go w *****

    Odpowiedz
  • rzeczywistość(2018-12-10 20:34) Zgłoś naruszenie 111

    A ja wiem, co dziennikarze tej gazety mają w nosie! Mają w nosie, to co się w Sądach dzieje. Pracownice opłacane po 1800zł podniosły bunt głodowy. A dziennikarzy nic nie obchodzi, że wokandy spadają. Sądownictwo upada, pracownicy strajkują. Dziennikarze milczą.

    Odpowiedz
  • wjw(2018-12-10 14:45) Zgłoś naruszenie 92

    A kiedy w d...e ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asdf(2018-12-10 18:06) Zgłoś naruszenie 82

    od razu uprzedzę, że nie ukrywam co mam w d...pie, mam tam nie tylko policjanta, ale ten głupi kraj również

    Odpowiedz
  • dziadek(2018-12-10 16:57) Zgłoś naruszenie 71

    czy będzie wówczas obrazą powiedzenie " mam policję w nosie"

    Odpowiedz
  • jepol(2018-12-10 20:22) Zgłoś naruszenie 41

    przecież takie uprawnienia ma milicja od końca II wojny światowej. Tak było za PZPR i za SLD i za PO. Nie wiem o co raban....

    Odpowiedz
  • No to(2018-12-10 19:22) Zgłoś naruszenie 30

    ... niektórzy się bardzo ucieszą.

    Odpowiedz
  • BlandynaMiękka(2018-12-10 21:12) Zgłoś naruszenie 31

    Po raz kolejny wnoszę do Wysokiej Redakcji o sporządzenie opracowania (może być drukowana wkładka do GP, może być seria numerowanych artykułów, ale najlepiej aktualizowana podwitryna internetowa)... a więc - opracowania pt. "Obywatel a służby bezpieczeństwa". Wiadomo, do czego piję? A tzw. prostym obywatelom przyda się zarówno spis służb uprawnionych do "trzepania" ich kieszeni, plecaków, czy samochodów, jak i zakres takiego "uzasadnionego" ingerowania ze strony każdej z tych służb. Pamiętamy, że policjant już NIE MUSI wyjaśniać, dlaczego nas zatrzymuje? A my MUSIMY poddać się wszelkim jego poleceniom? KTO SZEPNĄŁ "zomo"?!

    Odpowiedz
  • zośka(2018-12-11 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    hahahahahahah..... , i co, cieszą się z nowych uprawnień?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz