statystyki

Policjant legalnie sprawdzi, co masz w nosie

autor: Piotr Szymaniak10.12.2018, 08:15; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:17
Sejmowe przedłożenie doprecyzuje treść art. 227 kodeksu postępowania karnego poprzez określenie, że granice przeszukania (rzeczy i osoby) wyznacza ich cel.

Sejmowe przedłożenie doprecyzuje treść art. 227 kodeksu postępowania karnego poprzez określenie, że granice przeszukania (rzeczy i osoby) wyznacza ich cel.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych przygotowała projekt nowelizacji ustawy o policji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.), który doprecyzowuje zasady kontroli.

Konieczność zmian wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K17/14). TK nie kwestionował co prawda samego uprawnienia funkcjonariuszy służb do przeprowadzania kontroli osobistej i przeszukania człowieka, ani nawet katalogu sytuacji, w których te czynności mogą być podejmowane. Z uwagi na to, że przeszukanie jest ingerencją w gwarantowane konstytucyjnie prawo do prywatności i nietykalności osobistej, trybunał jednak uznał, że istniejące procedury są nie dość szczegółowo uregulowane.

Sejmowe przedłożenie doprecyzuje treść art. 227 kodeksu postępowania karnego poprzez określenie, że granice przeszukania (rzeczy i osoby) wyznacza ich cel. A jest nim znalezienie przedmiotów mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Warunkiem podjęcia przeszukania są uzasadnione podstawy, że wymienione rzeczy tam się znajdują.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • PreczZPiSem(2018-12-10 10:48) Zgłoś naruszenie 226

    Haha przecież to jest kpina i everest absurdów obecnej „władzy”.

    Odpowiedz
  • Diabeł(2018-12-10 13:59) Zgłoś naruszenie 182

    Policjant legalnie sprawdzi że masz go w *****

    Odpowiedz
  • rzeczywistość(2018-12-10 20:34) Zgłoś naruszenie 111

    A ja wiem, co dziennikarze tej gazety mają w nosie! Mają w nosie, to co się w Sądach dzieje. Pracownice opłacane po 1800zł podniosły bunt głodowy. A dziennikarzy nic nie obchodzi, że wokandy spadają. Sądownictwo upada, pracownicy strajkują. Dziennikarze milczą.

    Odpowiedz
  • wjw(2018-12-10 14:45) Zgłoś naruszenie 92

    A kiedy w d...e ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asdf(2018-12-10 18:06) Zgłoś naruszenie 82

    od razu uprzedzę, że nie ukrywam co mam w d...pie, mam tam nie tylko policjanta, ale ten głupi kraj również

    Odpowiedz
  • dziadek(2018-12-10 16:57) Zgłoś naruszenie 71

    czy będzie wówczas obrazą powiedzenie " mam policję w nosie"

    Odpowiedz
  • jepol(2018-12-10 20:22) Zgłoś naruszenie 41

    przecież takie uprawnienia ma milicja od końca II wojny światowej. Tak było za PZPR i za SLD i za PO. Nie wiem o co raban....

    Odpowiedz
  • No to(2018-12-10 19:22) Zgłoś naruszenie 30

    ... niektórzy się bardzo ucieszą.

    Odpowiedz
  • BlandynaMiękka(2018-12-10 21:12) Zgłoś naruszenie 31

    Po raz kolejny wnoszę do Wysokiej Redakcji o sporządzenie opracowania (może być drukowana wkładka do GP, może być seria numerowanych artykułów, ale najlepiej aktualizowana podwitryna internetowa)... a więc - opracowania pt. "Obywatel a służby bezpieczeństwa". Wiadomo, do czego piję? A tzw. prostym obywatelom przyda się zarówno spis służb uprawnionych do "trzepania" ich kieszeni, plecaków, czy samochodów, jak i zakres takiego "uzasadnionego" ingerowania ze strony każdej z tych służb. Pamiętamy, że policjant już NIE MUSI wyjaśniać, dlaczego nas zatrzymuje? A my MUSIMY poddać się wszelkim jego poleceniom? KTO SZEPNĄŁ "zomo"?!

    Odpowiedz
  • zośka(2018-12-11 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    hahahahahahah..... , i co, cieszą się z nowych uprawnień?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz