statystyki

Zakaz przemocy wobec demonstrantów

08.12.2018, 07:00
ETPC uznał naruszenie art. 3 konwencji i przyznał skarżącemu 5 tys. euro zadośćuczynienia.

ETPC uznał naruszenie art. 3 konwencji i przyznał skarżącemu 5 tys. euro zadośćuczynienia.źródło: ShutterStock

Standardy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odnoszące się do praw demonstrantów oraz zakazywanie używania przemocy wobec nich są już ugruntowane. Pomimo bezsprzecznego zakazu użycia siły wobec demonstrantów strasburscy sędziowie wciąż jednak muszą regularnie rozpatrywać sprawy nadużyć ze strony policji.

27 listopada 2018 r. zapadł wyrok w sprawie Kilici p. Turcji (skarga nr 32738/11). W 2009 r., podczas jednej z demonstracji zorganizowanej przez związek zawodowy, w którym był zrzeszony, skarżący został przez policjantów postrzelony gumową kulą, w wyniku czego doznał uszczerbku na zdrowiu. Demonstracja odbyła się przy okazji Światowego Szczytu Wody przed budynkiem, w którym odbywało się forum, a celem było zwrócenie uwagi na problem prywatyzacji wodociągów i dostawców wody w Turcji. Policja nakazała demonstrantom rozejście się. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez skarżącego demonstranci przedstawili swoje stanowisko i zaczęli się rozchodzić. W tym momencie policja podjęła wobec nich interwencję. To wtedy Kilici został postrzelony gumową kulą. Z raportów policji wynika z kolei, że funkcjonariusze byli zmuszeni użyć siły, ponieważ demonstranci zaczęli zachowywać się wobec nich agresywnie oraz rozchodząc się, szli w kierunku budynku, w którym odbywał się szczyt.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane