statystyki

Tajemnica zawodowa: Reforma procedury karnej wreszcie ma szansę ruszyć

autor: Emilia Świętochowska06.12.2018, 07:00; Aktualizacja: 06.12.2018, 08:04
Zgodnie z projektem sąd będzie mógł mimo to przesłuchać świadka, jeśli ich niestawiennictwo było wynikiem przeszkód życiowych bądź innych wyjątkowych przyczyn, a także wówczas, gdy przedstawili odpowiednie usprawiedliwienie. Obrońcy ma jednak przysługiwać prawo złożenia wniosku o uzupełniające przeprowadzenie dowodu (najpóźniej na kolejnym terminie rozprawy).

Zgodnie z projektem sąd będzie mógł mimo to przesłuchać świadka, jeśli ich niestawiennictwo było wynikiem przeszkód życiowych bądź innych wyjątkowych przyczyn, a także wówczas, gdy przedstawili odpowiednie usprawiedliwienie. Obrońcy ma jednak przysługiwać prawo złożenia wniosku o uzupełniające przeprowadzenie dowodu (najpóźniej na kolejnym terminie rozprawy).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało wczoraj do konsultacji publicznych zapowiadany od miesięcy projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Wśród propozycji zmian nie ma żadnych nowych rozwiązań dotyczących tajemnicy zawodowej adwokatów, dziennikarzy ani lekarzy.

Jak ujawnił pod koniec września DGP („Tajemnica zawodowa na wyciągnięcie ręki śledczego” DGP 186/2018), resort Zbigniewa Ziobry planował znaczące ułatwienia dla prokuratorów w pozyskiwaniu poufnych informacji o klientach prawników, informatorach dziennikarzy i pacjentach. W założeniu to właśnie śledczy, a nie jak dotąd sąd, decydowałby o uchyleniu tajemnicy w toku postępowania przygotowawczego. Po burzy, jaką wywołał ten pomysł w środowiskach prawniczych i dziennikarskich, MS zapowiedział, że wycofuje się z tej zmiany, co potwierdza zaprezentowany wczoraj projekt.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Andrzej(2018-12-06 12:38) Zgłoś naruszenie 143

  W procedurze karnej duchowny w przeciwieństwie do adwokata, radcy prawnego, notariusza, doradcy podatkowego, lekarza, dziennikarza jest "nietykalny". Pytanie: Dlaczego ? (art. 180 § 2 k.p.k.)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Occqa(2018-12-06 19:34) Zgłoś naruszenie 19

  Tajemnica adwokacja = mataczenie w sprawie przestępstwa. W przypadku przestępstw karnych nie powinno być żadnych ułatwień dla przestępców. Dlaczego świadek nie może kłamać a przestępcą może. Czyli bardziej surowo traktujemy nieprzestępcę jak łotra. Tak samo z tą tajemnicą. Niby czemu adwokat ma chronić tajemnicę, że jego klient to łotr i zbrodniarz? Co, społeczeństwo ucierpi na tym, że przetępcy będa mieli trudniej się bronić?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ciekawe dlaczego(2018-12-10 06:09) Zgłoś naruszenie 00

  Z tamty strony oceanu na procesie to oskarzony ma prawo sie nie odzywac i raczej zawsze tak robi,chyba ze adwokat cos innego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane