Trybunału Sprawiedliwości UE podjął w październiku decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W ten sposób przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Trybunał chciał m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów.
Nie była to jednak decyzja ostateczna. W listopadzie w Luksemburgu odbyła się rozprawa w tej kwestii, na której Polska i KE przedstawiły swoje argumenty w sprawie. KE przekonywała, że niezbędne jest zawieszenie przepisów do czasu wydania ostatecznego wyroku, a Polska argumentowała, że nie ma do tego przesłanek.
W poniedziałek zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Trybunał poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych.
W listopadzie polski Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN, przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu.
Zib(2018-12-17 19:00) Zgłoś naruszenie 156
Żenada , TSUE na posylki lewactwa z UE... To się skończy po majowych wyborach!
OdpowiedzJurek(2018-12-17 18:57) Zgłoś naruszenie 74
Jakiej "reformy"??? Tu nie chodzi o zadną reformę lecz o powstrzymanie zawłaszczania.
OdpowiedzBert(2018-12-17 21:16) Zgłoś naruszenie 53
W sądownictwie nie obejdzie się bez opcji "0". Esbecy , tewulce, zawodowi PZPRowcy, pospolici złodzieje oraz ich zstępni muszą niestety opuścić szeregi tego szczególnego zawodu.
Odpowiedz