statystyki

Organy samorządu sędziowskiego próbują zablokować działania KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.12.2018, 07:29; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:32
Sędziowie mają przy tym świadomość, że tego typu działania mają obecnie wymiar przede wszystkim symboliczny.

Sędziowie mają przy tym świadomość, że tego typu działania mają obecnie wymiar przede wszystkim symboliczny.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba organów samorządu sędziowskiego, które otwarcie krytykują sposób rozstrzygania przez Krajową Radę Sądownictwa konkursów do sądów. Pod koniec minionego tygodnia uchwałę o takim wydźwięku przyjęło zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Katowicach. Nikt z jego uczestników nie głosował przeciw.

Katowicka uchwała jest kolejną tego typu inicjatywą. Wcześniej bardzo krytyczne dla KRS stanowiska przyjęły kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zgromadzenie przedstawicieli sędziów apelacji gdańskiej oraz sędziów apelacji łódzkiej czy zgromadzenie ogólne sędziów okręgu gorzowskiego. Oburzenie działaniami rady wyrazili również sędziowie z SO w Rzeszowie.

Teraz do tego grona dołączyło zebranie sędziów SO w Katowicach. W jego uchwale znalazł się nie tylko sprzeciw wobec sposobu, w jaki KRS opiniuje kandydatów na sędziów (pada zarzut, że nie są brane pod uwagę opinia środowiska, oceny wizytatorów czy też dorobek orzeczniczy), ale także apel do ministra sprawiedliwości i prezydenta, aby wstrzymali procedury konkursowe i nominacyjne dotyczące wolnych stanowisk sędziowskich. Ten stan zawieszenia powinien, zdaniem katowickich sędziów, potrwać do czasu udzielenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiedzi na pytania prejudycjalne, jakie zadały mu Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • abc(2018-12-03 10:47) Zgłoś naruszenie 104

    Na mocy jakich konkretnie przepisów TSUE, zdaniem zgromadzeń i uczestniczącyh w nich sędziów, dysponuje uprawnieniem do badania postępowania konstytucyjnego organu RP jakim jest KRS? Przytaczając informację, iż nik spośród zgromadzonych nie głosował przeciw, wypadłoby również wskazań ilu członków spośród jakiej liczby uprawnionych w tych zgromadzeniach wzięło udział.

    Odpowiedz
  • mmo(2018-12-03 16:58) Zgłoś naruszenie 20

    to się nazywa prawo pięści

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane