statystyki

KRS pochyli się nad konkursami do sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:57

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Krajowa Rada Sądownictwa będzie debatować m.in. nad wyborem kandydatów do 12 sądów w Polsce. Łącznie chodzi o obsadzenie 53 wakujących stanowisk.

Sądy, jeżeli chodzi o braki kadrowe, znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Wakatów jest sporo, co ma związek przede wszystkim z wstrzymywaniem przez ministra sprawiedliwości przez okres niemal dwóch lat konkursów sędziowskich. Zostały one odblokowane w I połowie obecnego roku, jednak może się okazać, że proces naboru znacznie się wydłuży. Minister sprawiedliwości wydając obwieszczenia o wolnych stanowiskach sędziowskich ogłosił zbiorczo o kilkunastu, a w jednym przypadku nawet o kilkudziesięciu, wakatach w poszczególnych sądach. W efekcie, jeżeli choć jedna osoba starająca się o stanowisko sędziego w takim konkursie odwoła się od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, cała procedura zostanie wstrzymana do czasu rozpatrzenia takiego odwołania przez Sąd Najwyższy. O problemie DGP pisał w połowie czerwca.

Teraz KRS będzie się pochylać nad konkursami wszczętymi tego typu obwieszczeniami. Najbardziej liczny jest konkurs do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, gdzie na 14 wolnych stanowisk startuje 23 kandydatów. Jest więc wielce prawdopodobne, że co najmniej jeden z nich, po tym, jak odrzuci go rada, będzie skarżył uchwałę do Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane