statystyki

Pełnomocnik z urzędu nie dostanie pieniędzy za fatygę

autor: Ewa Maria Radlińska31.10.2016, 06:59; Aktualizacja: 31.10.2016, 10:21

Czytanie akt, nie jest działaniem poprawiającym sytuację procesową klienta, dlatego z istoty swej nie stanowi świadczenia pomocy prawnej. Adwokat nie ma co zatem liczyć na zwrot kosztów.

Była to sprawa o zapłatę z powództwa J. K. przeciwko małżonkom G. Dla J. K. został wyznaczony pełnomocnik z urzędu. Kiedy adwokat dostała tę sprawę, to udała się do czytelni akt zapoznać się z nimi i wykonać ich fotokopie. Nie wiedziała wówczas, że powódka cofnęła pozew. Dopiero więc czytając dokumenty sprawy dowiedziała się o tym, jak również o umorzeniu postępowania wobec cofnięcia pozwu. W związku z tym anulowano wyznaczenie pełnomocnika z urzędu. Prawniczka wniosła zaś o przyznanie jej kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Marne grosze

Sąd okręgowy w niewielkiej części uwzględnił jej żądanie. Przyznał jej kwotę 442,80 zł.

W ocenie sądu pełnomocnikowi z urzędu przysługuje jak najbardziej wynagrodzenie za nieopłaconą pomoc prawną udzieloną z urzędu, jednakże należy mieć na uwadze, że czynności podjęte przez pełnomocnika trwały zaledwie 25 minut, a zatem uwzględniając czas potrzebny na dotarcie do sądu, jak również czas potrzebny na przygotowanie jednego pisma, powinno przysługiwać wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia adwokackiego w sprawach o zapłatę. Oznacza to, że przy wskazanej wartości przedmiotu sporu (120 tys. zł) należna kwota powinna wynosić 442,80 zł (3.600 zł plus podatek VAT, stąd 1/10 z 3.600 zł = 360 zł + 23 proc. podatku VAT). Pełnomocnik wniosła zażalenie, domagając się wyższego wynagrodzenia - kwoty 4.428 zł.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane