statystyki

Łętowska: Przeniesieni nigdy nie utracili sędziowskiego statusu

autor: prof. Ewa Łętowska15.11.2018, 07:40; Aktualizacja: 15.11.2018, 07:45
Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynkuźródło: Materiały Prasowe

W dodatku Prawnik w DGP z 13 listopada 2018 r. ukazał się artykuł prof. Waldemara Gontarskiego „Europejscy obrońcy polskiej praworządności” będący polemiką z artykułem prof. Zbigniewa Kmieciaka „Postanowienie TSUE to samodzielna podstawa prawna do powrotu sędziów Sądu Najwyższego” umieszczonym w DGP z 5 listopada 2018 r. Z pewnością prof. Kmieciak – jeśli zechce – sam odpowie na krytykę.

Jednakowoż chciałabym zwrócić uwagę coś, co chyba uszło uwadze polemisty, gdy wypowiada tezę, iż zabezpieczenie może działać pro futuro, a zatem nie może prowadzić do – retroaktywnego – przywrócenia statusu sędziom odesłanym w niechciany stan spoczynku.

Otóż przeniesienie sędziów SN 65+ w stan spoczynku bynajmniej nie dokonało się – jak chce Waldemar Gontarski (podzielający w tym względzie argumentację polskich polityków) – w sposób oczywiście skuteczny. Decydują o tym dwa względy: jeden wynikający z prawa unijnego, a drugi z prawa wewnętrznego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • :-( (2018-11-15 15:03) Zgłoś naruszenie 111

  Pewne oczywistości, ale ci, którzy udają, że tego nie rozumieją, nadal będą udawać.

  Odpowiedz
 • Polak(2018-11-15 16:27) Zgłoś naruszenie 119

  Ale są w stanie spoczynku, proszę szanownej Pani!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-11-15 18:21) Zgłoś naruszenie 89

  Oczywiście , że nie POtracili ... Bo on , ten status , już w czasie dowozu myckowych i innego elementu na ruskich czołgach , to się u nich UBjawił . I przylgnął , jak gutapepeerka ... , aż do DNA . Na POkolenia . I na wieczność . A jakby kto się krzywił , to nawet niektórzy Brukselczycy , przed śmiercią - jadąc Jaruzalem - wyznają , że w ichniej , jewropejskiej demokracji też bywa , iż niektórzy po defloracji przystępują do łańcuchowej komuny ******* . Więc i jedni , i drudzy , są kompanytybilni ... Zatem , z przedmówcą , pppp eeee ełna zzzzgo go goda .

  Odpowiedz
 • sas(2018-11-16 23:05) Zgłoś naruszenie 34

  Odprawy wzięli

  Odpowiedz
 • Encie(2018-11-18 08:30) Zgłoś naruszenie 32

  A czy pani Łętowska pomyślała o tym czemu sędziowie nie mają demokratycznej legitymacji do bycia jakąkolwiek władzą, którą z resztą (mimo bajek opowiadanych przez niektórych) nie są. Ustrój sądów w tym kraju to pozostałość totalitarna. Sędzia to urzędnik, który na mocy decyzji władzy zyskuje większe przywileje emerytalne. Wiadomo przywileje są po to, żeby pilnował interesu swoich dobroczyńców, anie przejmował się pańszczyźnianym chłopstwem, które to państwo utrzymuje.

  Odpowiedz
 • Karl von Stein(2018-11-17 20:26) Zgłoś naruszenie 22

  Czy tak jak z Bolkiem, ktoś przechowuje teczki Strzembosza i Łętowskiej ? Ciekawe co na to historycy ...i IPN.

  Odpowiedz
 • le-vy(2018-11-18 13:23) Zgłoś naruszenie 11

  Pani Łętowska może jest i dobrym sędzią ale twierdzenie że sędziowie zwolnieni z mocy ustawy przestali być sędziami a działanie zabezpieczające TSUE jak sama nazwa wskazuje nakazuje zatrzymanie a nie cofnięcie działania ustawy. Nie trzeba być prawnikiem wystarczy znać znaczenie słów. Jednym słowem sędziowie czekają w zawieszeniu do momentu wyroku TSUE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane