Spółdzielnie naruszają RODO. Udostępniając wierzycielowi dane jednego dłużnika, pokazują całe rejestry

autor: dr Zuzanna Łaganowska13.11.2018, 08:40; Aktualizacja: 13.11.2018, 08:48
Prawo przeglądania rejestru przez członka spółdzielni i jego małżonka nie budzi wątpliwości, jak również znajduje uzasadnienie prawne w przypadku wierzyciela spółdzielni.

Prawo przeglądania rejestru przez członka spółdzielni i jego małżonka nie budzi wątpliwości, jak również znajduje uzasadnienie prawne w przypadku wierzyciela spółdzielni.źródło: ShutterStock

Zgodnie z art. 30 prawa spółdzielczego prawo do przeglądania rejestru członków spółdzielni mają nie tylko oni, ale także ich małżonkowie i wierzyciele. rzecz w tym, że powszechną praktyką jest udostępnianie wglądu do pełnego rejestru. efekt? w ten sposób wierzyciele bardzo łatwo mogą pozyskać informacje o osobach, które nie są ich dłużnikami. a taka praktyka zarządów spółdzielni, wynikająca z literalnej interpretacji przepisu, jest zdaniem ekspertów niedopuszczalna. – kłóci się to z wynikającą z RODO zasadą minimalizacji danych – nie ma wątpliwości dr Paweł Litwiński z kancelarii Barta Litwiński. podobnego zdania jest dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi ministerstwa cyfryzacji. w jego ocenie – jako że wątpliwości jest wiele – konieczna może być interpretacja prezesa urzędu ochrony danych osobowych. i niewykluczone, że do niej dojdzie, bo rzecznik UODO obiecała nam, że urząd przyjrzy się regulacji.

Zarząd spółdzielni prowadzi rejestr członków, w którym (zgodnie z art. 30 zd. 1 prawa spółdzielczego; dalej: p.s.) zawarte są takie dane jak: ich imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania (w odniesieniu do członków będących osobami prawnymi – ich nazwa i siedziba), wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, wysokość wniesionych wkładów i ich rodzaj (jeżeli są to wkłady niepieniężne), zmiany tych danych, data przyjęcia w poczet członków, data wypowiedzenia członkostwa i jego ustania. Przy czym w praktyce rejestry te bywają często bardziej rozbudowane. Statut spółdzielni może bowiem przewidywać gromadzenie w nim również innych danych członków, np. dotyczących zadłużenia wobec spółdzielni.

Trudno jednak czynić zarzut samym spółdzielniom. W obecnym stanie prawnym zarząd spółdzielni nie może bowiem odmówić wglądu do rejestru osobom wymienionym w art. 30 p.s., czyli także wierzycielowi członka spółdzielni. Nie ma też możliwości ograniczenia im dostępu do danych zawartych w rejestrze.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Halina(2018-11-15 07:42) Zgłoś naruszenie 20

    Spółdzielnie to twory które okradają członków spółdzielni w imię prawa a rząd z tym nic nie robi. Spółdzielnie powinno być zlikwidowane z urzędu W przyszłym roku będą wybory to zacznie obiecywać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ryś(2018-12-16 20:59) Zgłoś naruszenie 10

    Prezesura też nie może być dożywotnia!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane