statystyki

Spraw dyscyplinarnych nie rozstrzyga się w tajemnicy

autor: Emilia Świętochowska08.11.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.11.2018, 09:00
Sędzia, której wytoczono dyscyplinarkę, musi mieć możliwość osobiście bronić się przed zarzutami

Sędzia, której wytoczono dyscyplinarkę, musi mieć możliwość osobiście bronić się przed zarzutamiźródło: ShutterStock

Sędzia, której wytoczono dyscyplinarkę, musi mieć możliwość osobiście bronić się przed zarzutami – wynika z najnowszego wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie portugalskiej sędzi.

Kobieta, młoda matka, planowała ubiegać się o awans w trakcie urlopu macierzyńskiego. Aby zdążyć ze złożeniem dokumentów, zwróciła się do rady sądownictwa o przyspieszenie terminu przeprowadzenia oceny jej pracy i dostała zgodę. Minął prawie rok, a ewaluacja wciąż się nie rozpoczęła. Kobieta zadzwoniła więc do wyznaczonego sędziego wizytatora z prośbą, aby zainicjował procedurę oceny. Tego samego dnia wizytator złożył na nią skargę, twierdząc, że nazwała go kłamcą, zarzucając mu bezczynność i nierzetelność.

W odpowiedzi rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie służbowe. Sąd dyscyplinarny I instancji przy radzie sądownictwa dał wiarę wizytatorowi i nałożył na obwinioną karę w wysokości miesięcznej pensji, a wydział ds. sędziów w Sądzie Najwyższym (II instancja) potwierdził tę decyzję.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • re(2018-11-10 09:10) Zgłoś naruszenie 21

    Nie całkiem poważnie można powiedzieć, ze takie są problemy pierwszego świata. My w tej chwili stoczyliśmy się do poziomu bezprawnego przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków we własnej sprawie dyscyplinarnej...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane