statystyki

Spraw dyscyplinarnych nie rozstrzyga się w tajemnicy

autor: Emilia Świętochowska08.11.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.11.2018, 09:00
Sędzia, której wytoczono dyscyplinarkę, musi mieć możliwość osobiście bronić się przed zarzutami

Sędzia, której wytoczono dyscyplinarkę, musi mieć możliwość osobiście bronić się przed zarzutamiźródło: ShutterStock

Sędzia, której wytoczono dyscyplinarkę, musi mieć możliwość osobiście bronić się przed zarzutami – wynika z najnowszego wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie portugalskiej sędzi.

Kobieta, młoda matka, planowała ubiegać się o awans w trakcie urlopu macierzyńskiego. Aby zdążyć ze złożeniem dokumentów, zwróciła się do rady sądownictwa o przyspieszenie terminu przeprowadzenia oceny jej pracy i dostała zgodę. Minął prawie rok, a ewaluacja wciąż się nie rozpoczęła. Kobieta zadzwoniła więc do wyznaczonego sędziego wizytatora z prośbą, aby zainicjował procedurę oceny. Tego samego dnia wizytator złożył na nią skargę, twierdząc, że nazwała go kłamcą, zarzucając mu bezczynność i nierzetelność.

W odpowiedzi rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie służbowe. Sąd dyscyplinarny I instancji przy radzie sądownictwa dał wiarę wizytatorowi i nałożył na obwinioną karę w wysokości miesięcznej pensji, a wydział ds. sędziów w Sądzie Najwyższym (II instancja) potwierdził tę decyzję.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • re(2018-11-10 09:10) Zgłoś naruszenie 21

    Nie całkiem poważnie można powiedzieć, ze takie są problemy pierwszego świata. My w tej chwili stoczyliśmy się do poziomu bezprawnego przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków we własnej sprawie dyscyplinarnej...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane