statystyki

PESEL-e Polaków pod ochroną UODO: Firmy mają zbyt łatwy dostęp do naszych danych

autor: Patryk Słowik05.11.2018, 18:00
Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na nasze pytania podkreśliło, że zgoda na dostęp do rejestru wydana została jeszcze za poprzedniej władzy.

Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na nasze pytania podkreśliło, że zgoda na dostęp do rejestru wydana została jeszcze za poprzedniej władzy.źródło: ShutterStock

Instytucje i firmy prywatne zbyt łatwo uzyskują szeroki dostęp do numerów PESEL Polaków. Brak jest należytej kontroli zasadności takich praktyk – twierdzi Urząd Ochrony Danych Osobowych. I to po raz kolejny, bo prezes UODO (wcześniej jako generalny inspektor ochrony danych osobowych) już kilkukrotnie interweniował w sprawie zbyt szerokiego strumienia udostępniania danych obywateli.

Najnowsza interwencja UODO związana jest z tym, o czym w DGP napisaliśmy dwa tygodnie temu („Dane o Polakach na widelcu firm”, DGP z 18 października 2018 r.). Wskazaliśmy wówczas, że spółka udzielająca chwilówek, której nie wyszedł biznes, ma dostęp do rejestru PESEL. Zgodę na to otrzymała w 2015 r. Dziś nie ma ani zarządu, ani rady nadzorczej. Jest to dostęp w trybie weryfikacyjnym, czyli pracownicy podmiotu nie mogli przeglądać swobodnie danych Polaków. Otrzymywali jedynie z oficjalnego źródła potwierdzenie, czy wskazane przez nią dane są prawdziwe, czy fałszywe. Ale zdaniem ekspertów to i tak za wiele.

– Po pierwsze, można sobie bez trudu wyobrazić sytuację, w której np. firma pożyczkowa zebrała dane osobowe znacznie większej liczby osób, niżeli ma klientów. Po drugie, istotą jest odpowiednie zabezpieczenie danych, które pozyskują prywatne podmioty – spostrzegał na naszych łamach radca prawny Andrzej Lewiński, zastępca GIODO w latach 2006–2016.

Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na nasze pytania podkreśliło, że zgoda na dostęp do rejestru wydana została jeszcze za poprzedniej władzy. I że obecnie resort weryfikuje zasadność uprawnień, które kiedyś przyznano przedsiębiorcom.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane