statystyki

PESEL-e Polaków pod ochroną UODO: Firmy mają zbyt łatwy dostęp do naszych danych

autor: Patryk Słowik05.11.2018, 18:00
Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na nasze pytania podkreśliło, że zgoda na dostęp do rejestru wydana została jeszcze za poprzedniej władzy.

Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na nasze pytania podkreśliło, że zgoda na dostęp do rejestru wydana została jeszcze za poprzedniej władzy.źródło: ShutterStock

Instytucje i firmy prywatne zbyt łatwo uzyskują szeroki dostęp do numerów PESEL Polaków. Brak jest należytej kontroli zasadności takich praktyk – twierdzi Urząd Ochrony Danych Osobowych. I to po raz kolejny, bo prezes UODO (wcześniej jako generalny inspektor ochrony danych osobowych) już kilkukrotnie interweniował w sprawie zbyt szerokiego strumienia udostępniania danych obywateli.

Najnowsza interwencja UODO związana jest z tym, o czym w DGP napisaliśmy dwa tygodnie temu („Dane o Polakach na widelcu firm”, DGP z 18 października 2018 r.). Wskazaliśmy wówczas, że spółka udzielająca chwilówek, której nie wyszedł biznes, ma dostęp do rejestru PESEL. Zgodę na to otrzymała w 2015 r. Dziś nie ma ani zarządu, ani rady nadzorczej. Jest to dostęp w trybie weryfikacyjnym, czyli pracownicy podmiotu nie mogli przeglądać swobodnie danych Polaków. Otrzymywali jedynie z oficjalnego źródła potwierdzenie, czy wskazane przez nią dane są prawdziwe, czy fałszywe. Ale zdaniem ekspertów to i tak za wiele.

– Po pierwsze, można sobie bez trudu wyobrazić sytuację, w której np. firma pożyczkowa zebrała dane osobowe znacznie większej liczby osób, niżeli ma klientów. Po drugie, istotą jest odpowiednie zabezpieczenie danych, które pozyskują prywatne podmioty – spostrzegał na naszych łamach radca prawny Andrzej Lewiński, zastępca GIODO w latach 2006–2016.

Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na nasze pytania podkreśliło, że zgoda na dostęp do rejestru wydana została jeszcze za poprzedniej władzy. I że obecnie resort weryfikuje zasadność uprawnień, które kiedyś przyznano przedsiębiorcom.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane