statystyki

RPO chce protokołowania rozmów z cudzoziemcami

autor: Krzysztof Markowski30.10.2018, 07:45; Aktualizacja: 30.10.2018, 08:00
granica Polski

MSWiA twierdzi, że działania wobec cudzoziemców podczas odprawy granicznej reguluje kodeks graniczny Schengenźródło: ShutterStock

Adam Bodnar wystąpił do MSWiA o zmianę przepisów w tej sprawie. Chodzi o sytuację, kiedy na granicy stawiają się cudzoziemcy, którzy nie mają dokumentów uprawniających do wjazdu do Polski. Wtedy trafiają na II linię kontroli granicznej. Tam funkcjonariusz przeprowadza z nimi rozmowę i wypytuje o cel wjazdu, weryfikuje dokumenty tożsamości itd. Gdy uzna, że nie ma podstaw do wpuszczenia cudzoziemca do Polski, sporządza notatkę służbową.

I tutaj zaczyna się problem. Jak wskazuje RPO, notatki służbowe nie oddają całej treści rozmowy i często liczą około trzech zdań. Ich treść nie jest pokazywana cudzoziemcowi, żeby ocenił, czy zgadza się z informacjami w nich zawartymi. Nie otrzymuje też kopii dokumentu. A to ważne, bo od odmowy wjazdu można się odwołać. Nie mając jednak żadnego dokumentu, nie ma jak potwierdzić tego, co mówiło się na granicy.

„Rozmowy z cudzoziemcami są dokumentowane wyłącznie w formie notatki, której treść całkowicie zależy od funkcjonariusza” – czytamy w raporcie RPO po ostatniej wizycie jego przedstawicieli na przejściu w Terespolu. Dlatego rzecznik chce, aby rozmowy na II linii były protokołowane.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane