statystyki

12 tys. euro dla uchodźców przetrzymywanych w Kętrzynie

autor: Emilia Świętochowska11.04.2018, 07:06; Aktualizacja: 11.04.2018, 09:38
Rodzina poskarżyła się do trybunału w Strasburgu, że przymusowe zamknięcie jej w strzeżonym ośrodku było nieproporcjonalnym naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego.

Rodzina poskarżyła się do trybunału w Strasburgu, że przymusowe zamknięcie jej w strzeżonym ośrodku było nieproporcjonalnym naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego.źródło: ShutterStock

Zamknięcie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców rodziców z małymi dziećmi powinno być środkiem ostatecznym – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie czeczeńskiej pary z dwójką potomstwa, którym szef Urzędu ds. Cudzoziemców odmówił przyznania statusu uchodźców i zadecydował o ich deportacji do Rosji. Niedługo potem rodzina uciekła do Niemiec, gdzie po miesiącu urodziło się jej trzecie dziecko. Bez względu na to – zgodnie z konwencją dublińską – niemieckie władze odesłały czwórkę Czeczeńców z powrotem do Polski (ojciec dołączył do nich później z uwagi na hospitalizację).

Sąd w Słubicach nakazał osadzenie czeczeńskiej rodziny w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie do czasu zakończenia procedury wydalenia z kraju. Stała za tym obawa, że znowu spróbują uciec.

Jak wynika z oceny Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ogólne warunki w kętrzyńskim ośrodku (w porównaniu z innymi podobnymi placówkami) są niezłe: azylanci mają zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną, nauczyciele prowadzą lekcje dla dzieci, w pokojowych oknach nie ma krat.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane