statystyki

12 tys. euro dla uchodźców przetrzymywanych w Kętrzynie

autor: Emilia Świętochowska11.04.2018, 07:06; Aktualizacja: 11.04.2018, 09:38
Rodzina poskarżyła się do trybunału w Strasburgu, że przymusowe zamknięcie jej w strzeżonym ośrodku było nieproporcjonalnym naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego.

Rodzina poskarżyła się do trybunału w Strasburgu, że przymusowe zamknięcie jej w strzeżonym ośrodku było nieproporcjonalnym naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego.źródło: ShutterStock

Zamknięcie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców rodziców z małymi dziećmi powinno być środkiem ostatecznym – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie czeczeńskiej pary z dwójką potomstwa, którym szef Urzędu ds. Cudzoziemców odmówił przyznania statusu uchodźców i zadecydował o ich deportacji do Rosji. Niedługo potem rodzina uciekła do Niemiec, gdzie po miesiącu urodziło się jej trzecie dziecko. Bez względu na to – zgodnie z konwencją dublińską – niemieckie władze odesłały czwórkę Czeczeńców z powrotem do Polski (ojciec dołączył do nich później z uwagi na hospitalizację).

Sąd w Słubicach nakazał osadzenie czeczeńskiej rodziny w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie do czasu zakończenia procedury wydalenia z kraju. Stała za tym obawa, że znowu spróbują uciec.

Jak wynika z oceny Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ogólne warunki w kętrzyńskim ośrodku (w porównaniu z innymi podobnymi placówkami) są niezłe: azylanci mają zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną, nauczyciele prowadzą lekcje dla dzieci, w pokojowych oknach nie ma krat.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane