statystyki

Urzędnicy nie nadążają z legalizacją pobytu cudzoziemców

autor: Krzysztof Markowski05.09.2018, 08:25; Aktualizacja: 05.09.2018, 09:05
W sprawie opóźnień do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie działań wystąpił także rzecznik praw obywatelskich.

W sprawie opóźnień do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie działań wystąpił także rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Zgodnie z przepisami procedura ma trwać nie dłużej niż miesiąc. Sprawy skomplikowane powinny zajmować urzędnikom maksymalnie 3–4 miesiące. Zdarza się jednak, że jest to ponad rok

Cudzoziemiec, który chce w naszym kraju podjąć pracę lub studia, musi zalegalizować swój pobyt. Składa więc odpowiedni wniosek w wybranym przez siebie urzędzie wojewódzkim i potem otrzymuje stempel w paszporcie, na podstawie którego może przebywać tu legalnie. Ale nic więcej mu to nie daje.

– Jeśli cudzoziemiec wjeżdża do Polski po raz pierwszy i składa wniosek o legalizację pobytu, np. w związku z pracą, to przedłużanie się procedur skutkuje tym, że nie ma on za co żyć, bo nie może pracować. A pracodawca nie może go zatrudnić – wyjaśnia Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że wydłużająca się procedura powoduje niepewność również u firm. – Są takie branże, jak np. budownictwo czy turystyka, w których to, od kiedy zatrudniana osoba będzie mogła podjąć pracę, ma duże znaczenie – mówi.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • waldek(2018-09-05 15:25) Zgłoś naruszenie 81

  Zatrzymać ten napływ imigrantów !! a zwłaszcza ukrainców! Zagłosuję na te partie która powstrzyma ten napływ imigrantów i pogoni ich z kraju

  Odpowiedz
 • Anioł(2018-09-05 16:17) Zgłoś naruszenie 70

  Coraz więcej kobiet i mężczyzn w strojach arabskich wędruje ulicami polskich miast . Dlaczego ?

  Odpowiedz
 • Lex(2018-09-05 13:31) Zgłoś naruszenie 70

  To jest jakas tragedia - czy ktos wogole panuje nad tym lu obcych wpuszcza sie do tego kraju? Za pare lat upomna sie o sporowadzenie swoich rodzin i syf gotowy. Francja bedzie rajem w porownaniu do PL.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pryjmujemy uchodźców po cichu(2018-09-06 05:37) Zgłoś naruszenie 10

  Głównie obywateli Rosji, czyli Ukraińców z rejonów okupowanych przez Rosję. Ale też sporo uchodźców z Syrii, Afganistanu, Iraku, Iranu - młodzi muzułmannie którzy jak jeden mąż zeznaja ze Państwo Islamskie zajeło ich wioskę i wybiło całą rodzinę. Tak, tak! Urząd do Spraw Cudzioziemców wydaje kilka tysięcy decyzji tygodniowo, legalizujac ich pobyt. Rząd się tym nie chwali bo grzmiał "ani jednego imigranta".

  Odpowiedz
 • Buahahaha(2018-09-06 06:00) Zgłoś naruszenie 12

  PiS w ciagu nocy potrafi rozwalić sądownictwo to co za problem zakazać wpuszczania uchodźców? Bedziesz bredził o poprzednikach 2 lata po wyborach!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-09-05 10:05) Zgłoś naruszenie 01

  POlityka Platformy i Stronnictwa nabiera kolorów . Co z tego mamy ??? - Pic i Syf . A kto jest winien ??? - jak zwykle , Przekręciarze i Sprzedawczyki .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PL(2018-09-05 20:23) Zgłoś naruszenie 00

  To dopiero początek. Trwają rozmowy na temat przyjazdu 10 milionów Filipińczyków. 2 maja podpisano proimigrancką deklarację w Marrakeszu którą odrzuciły Węgry zatajając ją przed nami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane