statystyki

Urzędnicy nie nadążają z legalizacją pobytu cudzoziemców

autor: Krzysztof Markowski05.09.2018, 08:25; Aktualizacja: 05.09.2018, 09:05
W sprawie opóźnień do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie działań wystąpił także rzecznik praw obywatelskich.

W sprawie opóźnień do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie działań wystąpił także rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Zgodnie z przepisami procedura ma trwać nie dłużej niż miesiąc. Sprawy skomplikowane powinny zajmować urzędnikom maksymalnie 3–4 miesiące. Zdarza się jednak, że jest to ponad rok

Cudzoziemiec, który chce w naszym kraju podjąć pracę lub studia, musi zalegalizować swój pobyt. Składa więc odpowiedni wniosek w wybranym przez siebie urzędzie wojewódzkim i potem otrzymuje stempel w paszporcie, na podstawie którego może przebywać tu legalnie. Ale nic więcej mu to nie daje.

– Jeśli cudzoziemiec wjeżdża do Polski po raz pierwszy i składa wniosek o legalizację pobytu, np. w związku z pracą, to przedłużanie się procedur skutkuje tym, że nie ma on za co żyć, bo nie może pracować. A pracodawca nie może go zatrudnić – wyjaśnia Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że wydłużająca się procedura powoduje niepewność również u firm. – Są takie branże, jak np. budownictwo czy turystyka, w których to, od kiedy zatrudniana osoba będzie mogła podjąć pracę, ma duże znaczenie – mówi.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • waldek(2018-09-05 15:25) Zgłoś naruszenie 81

  Zatrzymać ten napływ imigrantów !! a zwłaszcza ukrainców! Zagłosuję na te partie która powstrzyma ten napływ imigrantów i pogoni ich z kraju

  Odpowiedz
 • Anioł(2018-09-05 16:17) Zgłoś naruszenie 70

  Coraz więcej kobiet i mężczyzn w strojach arabskich wędruje ulicami polskich miast . Dlaczego ?

  Odpowiedz
 • Lex(2018-09-05 13:31) Zgłoś naruszenie 70

  To jest jakas tragedia - czy ktos wogole panuje nad tym lu obcych wpuszcza sie do tego kraju? Za pare lat upomna sie o sporowadzenie swoich rodzin i syf gotowy. Francja bedzie rajem w porownaniu do PL.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pryjmujemy uchodźców po cichu(2018-09-06 05:37) Zgłoś naruszenie 10

  Głównie obywateli Rosji, czyli Ukraińców z rejonów okupowanych przez Rosję. Ale też sporo uchodźców z Syrii, Afganistanu, Iraku, Iranu - młodzi muzułmannie którzy jak jeden mąż zeznaja ze Państwo Islamskie zajeło ich wioskę i wybiło całą rodzinę. Tak, tak! Urząd do Spraw Cudzioziemców wydaje kilka tysięcy decyzji tygodniowo, legalizujac ich pobyt. Rząd się tym nie chwali bo grzmiał "ani jednego imigranta".

  Odpowiedz
 • Buahahaha(2018-09-06 06:00) Zgłoś naruszenie 12

  PiS w ciagu nocy potrafi rozwalić sądownictwo to co za problem zakazać wpuszczania uchodźców? Bedziesz bredził o poprzednikach 2 lata po wyborach!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-09-05 10:05) Zgłoś naruszenie 01

  POlityka Platformy i Stronnictwa nabiera kolorów . Co z tego mamy ??? - Pic i Syf . A kto jest winien ??? - jak zwykle , Przekręciarze i Sprzedawczyki .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PL(2018-09-05 20:23) Zgłoś naruszenie 00

  To dopiero początek. Trwają rozmowy na temat przyjazdu 10 milionów Filipińczyków. 2 maja podpisano proimigrancką deklarację w Marrakeszu którą odrzuciły Węgry zatajając ją przed nami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane