statystyki

Koniec z mandatami za brak prawa jazdy

autor: Piotr Szymaniak22.10.2018, 07:37; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:42
Obecnie za brak dokumentu grozi grzywna w wysokości 50 zł

Obecnie za brak dokumentu grozi grzywna w wysokości 50 złźródło: ShutterStock

Wlokące się latami prace nad budową elektronicznego systemu CEPIK 2.0. przynoszą kolejne ułatwienia kierowcom. Po likwidacji obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC, od przyszłego roku policjanci przestaną wlepiać mandaty za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Obecnie grozi za to grzywna w wysokości 50 zł. Rezygnacja z penalizacji nie oznacza zniesienia wymogu posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienie do kierowania (jak w przypadku dowodu rejestracyjnego). Ale, jak zapowiada Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji, jest to pierwszy krok w tym kierunku.

– W ogóle zlikwidować go nie możemy, bo dokument jest wymagany za granicą – mówi Marek Zagórski. Za to taki los czeka kartę pojazdu i nalepkę kontrolną na szybę. – Karta pojazdu w niczym nie pomaga, a generuje tylko koszty dla kierowców. Podobnie jak nalepka kontrolna na szybie pojazdu, która nie wnosi żadnej wartości dodanej, zarówno jeśli chodzi o nadzór nad ruchem, identyfikację pojazdów czy ich obrót – tłumaczy Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Przedstawiciele obydwu resortów potwierdzili też wcześniejsze zapowiedzi wprowadzenia możliwości zachowania przez nowego właściciela dotychczasowych tablic rejestracyjnych.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane