statystyki

Koniec z mandatami za brak prawa jazdy

autor: Piotr Szymaniak22.10.2018, 07:37; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:42
Obecnie za brak dokumentu grozi grzywna w wysokości 50 zł

Obecnie za brak dokumentu grozi grzywna w wysokości 50 złźródło: ShutterStock

Wlokące się latami prace nad budową elektronicznego systemu CEPIK 2.0. przynoszą kolejne ułatwienia kierowcom. Po likwidacji obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC, od przyszłego roku policjanci przestaną wlepiać mandaty za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Obecnie grozi za to grzywna w wysokości 50 zł. Rezygnacja z penalizacji nie oznacza zniesienia wymogu posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienie do kierowania (jak w przypadku dowodu rejestracyjnego). Ale, jak zapowiada Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji, jest to pierwszy krok w tym kierunku.

– W ogóle zlikwidować go nie możemy, bo dokument jest wymagany za granicą – mówi Marek Zagórski. Za to taki los czeka kartę pojazdu i nalepkę kontrolną na szybę. – Karta pojazdu w niczym nie pomaga, a generuje tylko koszty dla kierowców. Podobnie jak nalepka kontrolna na szybie pojazdu, która nie wnosi żadnej wartości dodanej, zarówno jeśli chodzi o nadzór nad ruchem, identyfikację pojazdów czy ich obrót – tłumaczy Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Przedstawiciele obydwu resortów potwierdzili też wcześniejsze zapowiedzi wprowadzenia możliwości zachowania przez nowego właściciela dotychczasowych tablic rejestracyjnych.


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane