statystyki

Sąsiadka nie jest wiarygodna jako świadek przeszukania

autor: Emilia Świętochowska08.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 08.10.2018, 08:29
Nie dość, że adwokata nie było na miejscu w trakcie prowadzenia czynności, to jeszcze w raportach nie ma żadnej wzmianki o tym, że śledczy próbowali go uprzedzić o swojej akcji.

Nie dość, że adwokata nie było na miejscu w trakcie prowadzenia czynności, to jeszcze w raportach nie ma żadnej wzmianki o tym, że śledczy próbowali go uprzedzić o swojej akcji.źródło: ShutterStock

Niezawiadomienie adwokata o zamiarze przeczesania jego biura przez policję podkopuje legalność całej akcji – wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

W 2010 r. policjant w towarzystwie prokuratora wchodzi do siedziby kancelarii Petrosa Leotsakosa, prawnika z 25-letnim stażem, z sądowym nakazem przeszukania. Odbywa się to pod nieobecność zainteresowanego. Przeszukanie jest częścią postępowania karnego w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej podejrzewanej m.in. o pranie pieniędzy i przekupywanie sędziów. Czynności trwają 12 dni, a ich świadkiem jest sąsiadka właściciela kancelarii, która nie jest prawnikiem. Policja konfiskuje komputer i setki dokumentów, w tym akta dotyczące spraw sądowych klientów oraz kwestii podatkowych. Po zakończeniu przeszukania powstaje 12 raportów liczących 370 stron.

Dwa lata później prokuratura wszczyna śledztwo przeciw adwokatowi. Ten w odpowiedzi zwraca się do sądu o uznanie, że przeszukanie jego kancelarii i konfiskata odbyły się bezprawnie, a zabrane rzeczy powinny zostać zwrócone. Powołuje się na konieczność ochrony tajemnicy zawodowej. Sąd uznaje jednak wniosek na bezzasadny, a ścieżka odwoławcza od tej decyzji jest zamknięta. Adwokat składa więc skargę do trybunału w Strasburgu, zarzucając greckim władzom naruszenie jego prawa do ochrony życia prywatnego (art. 8).


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane