statystyki

Kubaszewski: Bez nowych procedur problem z paralizatorami będzie narastał [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak10.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:52
A w niektórych przypadkach niewłaściwe użycie paralizatora może powodować takie same skutki jak użycie broni palnej.

A w niektórych przypadkach niewłaściwe użycie paralizatora może powodować takie same skutki jak użycie broni palnej.źródło: ShutterStock

O problemach z używaniem paralizatorów mówi Piotr Kubaszewski prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka otrzymała już wyjaśnienia od komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie w sprawie śmierci mieszkańca Hrubieszowa, rażonego podczas interwencji paralizatorem. To kolejny przypadek, w którym interwencja funkcjonariuszy kończy się tragicznie. Czy wyjaśnienia są uspokajające?

Nadal mamy wątpliwości, czy w tej konkretnej sytuacji użycie paralizatora było zasadne. Jednak o szczegółach dotyczących sprawy hrubieszowskiej nie mogę mówić, ponieważ są objęte tajemnicą postępowania przygotowawczego. Natomiast widać, że mamy jakiś większy problem z paralizatorami, bo to kolejna sprawa, w której użycie tasera kończy się zgonem. Głośna sprawa Igora Stachowiaka nie jest niestety jakimś absolutnym wyjątkiem. Wygląda więc na to, że to nie jest problem indywidulanego błędu takiego czy innego policjanta, ale możemy mieć do czynienia z problemem systemowym.

Naturalne jest więc pytanie, czy w ogóle istnieją odpowiednie rozwiązania i dobre praktyki w tym zakresie. Ostatnio próbowaliśmy się tego dowiedzieć, występując w trybie dostępu do informacji publicznej do KGP, jak dotąd bezskutecznie. Wiemy, że policja badała przypadki zgonów związanych z użyciem paralizatorów wobec osób będących pod wpływem narkotyków, dopalaczy czy osób chorych psychicznie, ale na razie nie wiemy, jakie wyciągnięto wnioski.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ściśle(2018-10-10 17:13) Zgłoś naruszenie 10

    To nie jest środek dyscyplinujący....tylko totalnie obezwładniając.......

    Odpowiedz
  • W USA oddaje się kilka strzałów prewencyjnych(2018-10-10 08:06) Zgłoś naruszenie 12

    U nas strach użyć jakiegokolwiek środka dyscyplinującego .... Wystarczy jeden przypadek niewłaściwego użycia by ponowne użycia paralizatora całkowicie wyszły z praktyki służb.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane