statystyki

Historyczne dobra osobiste. Sprawa "kasjera z MON" ponownie wraca na wokandę

autor: Patryk Słowik16.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 16.10.2018, 10:48
Romuald Szeremietiew

Romuald Szeremietiewźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Sytuacja, w której obywatel domaga się przeprosin za słowa sprzed prawie dwóch dekad, i jeszcze przez kilka lat będzie o nie walczył, jest bulwersująca.

17 lat. Tyle czasu minęło od opublikowania na łamach „Rzeczpospolitej” artykułu pt. „Kasjer z Ministerstwa Obrony”. Kilkanaście dni temu Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który właśnie tego tekstu dotyczył. Sprawa trafi więc do sądu powszechnego raz jeszcze. A potem zapewne znów do Sądu Najwyższego. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc rzec, że o tym, czy artykuł prasowy był rzetelny, dowiemy się po 20 latach od jego publikacji.

„Kasjer z Ministerstwa Obrony” to jeden z najważniejszych artykułów prasowych opublikowanych po 1989 r. Anna Marszałek i Bertold Kittel opisali w nim nielegalną ich zdaniem działalność Zbigniewa Farmusa, który był wówczas asystentem wiceministra obrony narodowej Romualda Szeremietiewa. W tekście zasugerowano też, że sam Szeremietiew kupił działkę, choć z pensji by mu na nią nie starczyło. Wydźwięk był jasny: w resorcie mamy do czynienia z korupcyjną aferą, a związany z nią jest nawet wiceminister.

„Asystent Romualda Szeremietiewa żądał w imieniu wiceministra łapówek od koncernów zbrojeniowych. Szeremietiew w ciągu czterech lat kupił lancię, działkę i wybudował dom, wydając znacznie więcej pieniędzy, niż zarobił” – czytamy w nadal dostępnym na stronie rp.pl materiale.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane