Groźne w skutkach luzowanie tajemnicy zawodowej

autor: Emilia Świętochowska01.10.2018, 07:17; Aktualizacja: 01.10.2018, 08:25
Adwokaci przekonywali, że przygotowana zmiana uderza w istotę wykonywanego przez nich zawodu i nadmiernie ingeruje w prywatność osób korzystających z usług profesjonalnych prawników.

Adwokaci przekonywali, że przygotowana zmiana uderza w istotę wykonywanego przez nich zawodu i nadmiernie ingeruje w prywatność osób korzystających z usług profesjonalnych prawników.źródło: ShutterStock

 Samorządy zawodowe i stowarzyszenia prawnicze protestują przeciwko planom ograniczenia tajemnicy zawodowej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To reakcja na nasz ubiegłotygodniowy tekst, w którym jako pierwsi ujawniliśmy, że resort chce znacząco ułatwić prokuratorom pozyskiwanie poufnych informacji od adwokatów, radców prawnych, dziennikarzy, lekarzy czy doradców podatkowych.

Z projektu, do którego dotarliśmy, wynika, że śledczy nie będą już musieli prosić sądu o zgodę na zwolnienie przedstawiciela zawodu zaufania publicznego z tajemnicy zawodowej w trakcie prowadzenia śledztwa. W założeniu mają samodzielnie decydować o jej uchyleniu, jeśli dojdą do wniosku, że w żaden inny sposób nie są w stanie pozyskać ważnych dla sprawy dowodów, a do tego przemawia za tym ogólnikowo ujęte (i różnie interpretowane) „dobro wymiaru sprawiedliwości”. Na naszych łamach wiceszef resortu Marcin Warchoł tłumaczył, że takie rozwiązanie przede wszystkim przyspieszy postępowanie i zmniejszy obciążenie sądów.

„Ochrona wynikająca z przestrzegania tajemnicy zawodowej gwarantuje między innymi prawo do rzetelnego procesu oraz prawo do prywatności, które chronione są nie tylko na gruncie Konstytucji RP, ale także na podstawie norm prawa międzynarodowego” – przypominają członkowie porozumienia samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych (wśród nich są m.in. Naczelna Rada Adwokacka, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”).


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jak zwykle spóźnieni(2018-10-01 15:53) Zgłoś naruszenie 21

  Nie wywarzajmy otwartych drzwi !!! Zachód już dawno wypracował standardy w tym zakresie. W kwestiach "osobistych" - tajemnica zawodowa obowiązuje. W kwestiach "biznesowych" - brak jest możliwości powołania się przed organami na "tajemnicę" (nawet adwokacką czy dziennikarską). I tak to funkcjonuje.

  Odpowiedz
 • vcxz(2018-10-01 11:21) Zgłoś naruszenie 12

  bezprawne dzialania rekina HGW sa jawne i nikt jej nie raczy ukarac a szuka sie plotek by je ukarac

  Odpowiedz
 • pytajnik(2018-10-01 08:44) Zgłoś naruszenie 90

  "Luzowanie" tajemnicy dziennikarskiej skończy się tak, że dziennikarz I TAK ODMÓWI podania swego informatora. Bo nawet najgorszej jakości dziennikarz honor swój ma. Więc nieudolny prokurator zrobi mu proces. Smród będzie na całą Polskę, a gdy sprawa już trafi do sądów międzynarodowych, smród rozleje się jeszcze szerzej. To kolejna ustawa pisana młotkiem. Z gracją i głupotą godną tej ustawy, którą wymierzono w Izrael. A potem ze wstydem się wycofano.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane